Czy tabletki mogą powodować krwawienie śródmiesiączkowe?

Witam, od 4 miesięcy używam tabletek Y***. Ostatnio wyjeżdżałam na wakacje i chciałam przesunąć okres. Tzn. w środę 7.09. kończyło mi się jedno opakowanie tabletek i w czwartek zaczęłam od razu kolejne. W poniedziałek (12.09) pojawiło się skąpe krwawienie, które utrzymuje się do dzisiaj (19.09). Raz ma cechy miesiączki – krew, a innym razem jest to brunatna wydzielina. Wydzielanie jej nie jest równomierne przez cały dzień - czasem tylko rano, czasem popołudniu i wieczorem. Bardzo mnie to martwi. W ulotce jest co prawda napisane, że może wystąpić krwawienie śródmiesiączkowe w pierwszych miesiącach, ale nie wiem czy to jest przyczyną. Po raz pierwszy nie robię przerwy miedzy opakowaniami. Bardzo proszę o odpowiedzi czym to może być spowodowane, ile może trwać i co mam dalej zrobić, czy dalej przyjmować tabletki czy przerwać. Z góry dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Plamienia śródcykliczne są częstym działaniem niepożądanym tabletek antykoncepcyjnych w pierwszych miesiącach ich przyjmowania. Taki stan może utrzymywać się nawet przez pierwsze 3-4 cykle. W Pani przypadku, jeśli do tej pory nie występowały podobne dolegliwości, przyczyna plamień jest zapewne inna.

Na podstawie Pani opisu można wysunąć podejrzenie, że plamienie jest spowodowane niewykonaniem 7dniowej przerwy. W znaczącej liczbie przypadków rozpoczęcie nowego blistra tuż po zakończeniu poprzedniego przesuwa miesiączkę o kolejny miesiąc. Zdarzają się jednak przypadki, w których mimo niewykonania przerwy pojawia się plamienie przy 3-4 tabletce kolejnego opakowania.

W obecnej sytuacji nie należy odstawiać opakowania, gdyż nie wpłynie to na Pani dolegliwości, a może dodatkowo doprowadzić do rozregulowania gospodarki hormonalnej.

Plamienie powinno ustąpić w przeciągu kilku dni. Jeśli tak się nie stanie lub krwawienie zacznie się nasilać, konieczna będzie wizyta kontrolna u ginekologa.

Pozdrawiam.