Czy taka krostka w pochwie to coś niepokojącego?

Podczas zakładania kubeczka menstruacyjnego wyczulam w pochwie malenka krostke jakby ziarenko piasku czy to coś niepokojącego?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zazwyczaj takie krostki czy guzki nie stanowią powodu do niepokoju, jednak warto każdą taką zmianę skonsultować z ginekologiem, ponieważ by zdiagnozować ten problem konieczne jest badanie ginekologiczne. Proszę zapoznać się z odpowiedzią na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dziwna-krostka-na-pochwie-co-to.

Ponieważ nie określiła Pani położenia tej zmiany, to trudno określić z czym ma Pani do czynienia. Zdarza się, że niepozorna grudka w pochwie zaczyna się powiększać i zamieniać w rodzaj owrzodzenia, co świadczyć może o zakaźnej chorobie przenoszonej drogą płciową – kile. Jeśli jest Pani zainteresowana, to tutaj więcej informacji: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-kily-rozpoznanie-rodzaje-skutki.

Niewykluczone też, że krostka to reakcja alergiczna (np. na proszek do prania, prezerwatywy, wkładki higieniczne) – wówczas powinna zniknąć w najbliższym czasie. Proszę również uważnie obejrzeć zewnętrzne narządy płciowe oraz ich okolice – być może zauważy Pani więcej takich zmian. Niekiedy świadczą one o infekcji intymnej, a jeżeli są koloru cielistego i tworzą szereg małych, kalafiorowatych zmian, można podejrzewać kłykciny kończyste. Może Pani przeczytać o nich pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/klykciny-konczyste.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.