Czy taka operacja będzie konieczna?

Witam, na podstawie USG ustalono, że w okolicy przyczepu ścięgna Achillesa do kości piętowej widoczna jest hipoechogeniczna zmiana bez patologicznego ukrwienia o wymiarach ok 5x5x2 mm odpowiadająca najpewniej ganglionowi. Zmiana łączy się szypułą z pochewką ścięgna. Innych zmian patologicznych w badanej okolicy nie uwidoczniono. RTG kości piętowej również w granicach prawidłowych. Ganglion ten nie daje jakichkolwiek dolegliwości bólowych. Jedyny dyskomfort jaki powoduje to podczas dłuższego chodzenia w bucie z twardą zapiętką otwarcie pięty (dokładnie tego wystającego guzka). Podczas dzisiejszej wizyty u szpitalnego ortopedy usłyszałam, że jeśli przeszkadza w bucie to czeka mnie operacja. Podchodzę do tak radykalnego rozwiązania z ogromnym strachem, obawiam się, że operacja może pogorszyć sytuację lub co gorsza doprowadzić do uszkodzenia ścięgna Achillesa. Czy ganglion można zniwelować poprzez rehabilitację i fizjoterapię? Proszę o wyrażenie swojej opinii czy taka operacja jest konieczna? Jeśli tak, to jak długo trwa powrót do pełnej sprawności (przy założeniu, że rana goi się prawidłowo)? Jak długo konieczne będzie przebywanie na zwolnieniu lekarskim i jak długo należy na operowanej stopie nie stawać? Codziennie do pracy dojeżdżam samochodem 8 km, a biorąc pod uwagę, że jest to prawa stopa czy będzie to przeszkadzać w prowadzeniu auta? Na koniec dodam, że ortopeda zakłada krótkie znieczulenie dożylne. Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź. Justyna

Proponuję rozpocząć leczenie zachowawcze najpierw, operacja w tej sytuacji nie jest konieczna. Gangliony lubią powracać, ale odpowiednio dobrane forma terapii można zdecydowanie zmniejszyć ganglion. Polecam fizjoterapia, zabiegi fizykalne np fonoforeza lub fala uderzeniowa, takze terapia manualna i ćwiczenia.