Czy taka suplementacja jest groźna dla dziecka?

Jestem mamą 9 miesięcznej Natalii Podaję dziecku witaminy omegamedbaby D Dha z alg 6m Przez pomyłkę podałam dziecku 2 dawki jedna po drugiej (a można tylko 1dziennie )Czy małej może coś się stać? Pierwszy raz mi się coś takiego przytrafiło Proszę o odpowiedź Bardzo się martwię

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie ma powodu do obaw – suplementy i preparaty witaminowe, w tym zawierające kwasy DHA, mogą być szkodliwe bądź nawet toksyczne w przypadku długotrwałego podawania, a nie w przypadku jednorazowego podania podwójnej dawki.

Proszę pamiętać, by nie przekraczać zalecanych przez producenta dawek preparatu – w przypadku dzieci poniżej 2. roku życia przyjmuje się, że należy dostarczać ok. 10-12 mg kwasów DHA na każdy kilogram ciała dziecka. Oczywiście jest to wartość orientacyjna – niewielkie ilości DHA przyswajane są także z dietą (pod warunkiem, że dziecko je ryby, które są głównym źródłem tych kwasów tłuszczowych).

Warto również wiedzieć, że akurat w przypadku DHA większym zagrożeniem jest niedobór niż nadmiar, także z uwagi na to, że w naszej szerokości geograficznej dieta nie obfituje w algi, ryby i owoce morza. Dlatego też może Pani bez obaw kontynuować suplementację – nie ma konieczności modyfikacji dawki czy odstawienia preparatu na jakiś czas.

Więcej informacji na temat kwasów DHA odnajdzie Pani w naszych artykułach: https://portal.abczdrowie.pl/kwas-dha-w-ciazy oraz https://zywienie.abczdrowie.pl/cala-prawda-o-kwasach-omega-3.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.