Czy taki lek byłby dla mnie wskazany?

Dzień dobry, Choruję na Hashimoto, insulinooporność oraz PCOS. Dodatkowo również na depresję i nerwicę. Chodzę na terapię i przyjmuję Servenon. Lek bardzo dobrze na mnie wpływa, bardzo mi pomógł. Niestety ostatnio moja terapia się "zagęszcza", przechodzę przez bolesne zmiany, jestem nieco bardziej nerwowa. Mam jednak ogromny problem z kompulsywnymi zachowaniami - podjadanie wieczorem "aby zapełnić jakieś braki" , picie alkoholu i popalanie. Nie umiem zapanować nad szkodzeniem sobie. Słyszałam o leku Mysimba. Czy taki lek byłby dla mnie wskazany? Czy można go łączyć z Servenonem czy wykluczają się? Czy można go łączyć z Euthyroxem oraz metforminą?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Choroby, które Pani wymieniła: Hashimoto z objawami niedoczynności tarczycy, insulinooporność, zespół policystycznych jajników, zwany również PCOS, często występują razem. Często też przeplatają się z takimi trudnościami w sferze psychiki, jak nerwice i depresje.

Osoba doświadczająca depresji, czy nerwicy często ma trudności z regulowaniem przeżywanych emocji i posługuje się szeregiem mechanizmów obronnych, które pozwalają jej nie odczuwać uczuć. Niestety, mechanizmy te często bywają niekorzystne.

Z zamieszczonego przez Panią opisu wynika, że przejadanie się nie jest jedynym objawem nieefektywnego radzenia sobie ze stresem, którego Pani teraz doświadcza w zmożonym stopniu. Dlatego obawiam się, że fizjologiczne zablokowanie łaknienia może spowodować jedynie nasilenie innych działań pomagających się uspokoić, ale nie służących Pani zdrowiu. Być może skuteczniejsze byłoby zajęcie się przyczynami, które tak bardzo podnoszą napięcie. Jest Pani w odpowiednim do tego miejscu, czyli w procesie terapeutycznym. Być może, oprócz pracy, którą Pani wykonuje teraz w swoim życiu, przy wsparciu psychologa, warto byłoby też poszukać alternatywnych metod radzenia sobie ze stresem i psychicznym napięciem. Mogłoby pomóc nauczenie się pozostawania z silnymi emocjami bez uciekania przed nimi, pozwolenie sobie na przeżywanie ich oraz różne metody samouspokajania.

Jeśli chodzi o lek Mysimba, ostateczną ocenę należałoby pozostawić lekarzowi. Każdy lekarz, który ma uprawnienia do wystawiania recept może wystawić receptę na ten środek. Nie jest to jednak lek bezpieczny dla wszystkich, jest on przeznaczony dla osób otyłych i działa na obszary znajdujące się w ośrodkowym układzie nerwowym; ma za zadanie hamować uczucie apetytu. Działanie wspomnianego leku nie jest samoistne, jest skuteczny jedynie w połączeniu z odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną.

Zgodnie z ulotką leku, podczas terapii należy bardzo restrykcyjnie podejść do ilości spożywanego alkoholu, a najlepiej zrezygnować z jego spożywania. Substancje wchodzące w skład leku to naltrekson i bupoprion. Ten ostatni powoduje mniejszą tolerancję na alkohol, a nawet może wywołać neuropsychiczne skutki uboczne.

Ostatecznej oceny faktu, czy mogłaby Pani przyjmować ten specyfik z korzyścią, mimo posiadanych schorzeń i spożywając z tego powodu już sporo innych leków, powinien dokonać lekarz specjalista, po szczegółowym wywiadzie. Mógłby to na przykład być prowadzący Panią lekarz psychiatra, który jest zapoznany z Pani historią choroby i innymi okolicznościami życia.

Być może pomocne okaże się również przeczytanie artykułów poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/metody-na-stres

https://portal.abczdrowie.pl/dieta-na-stres

lub odpowiedzi na pytania w poruszonych wyżej tematach:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moge-brac-euthyrox-z-mysimba

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kompulsywne-objadanie-sie-i-stany-depresyjne

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/w-jaki-sposob-zastapic-podjadanie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.