Czy taki wynik RBC mieści się w normie?

PROSZE O INFORMACJE. Czy Erytrocyty RBC w morfologi 5,80 jest za duże czy w normie? Na jednej stronie pisze że norma dla RBC to 5,5 na drugiej, że 6,1, a więc jak jest naprawdę?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

najważniejsze są normy obowiązujące w laboratorium, w którym wykonywał Pan badanie. Czasem normy mogą się bowiem różnić i być inne w różnych laboratoriach.

Otrzymując wynik badania powinien Pan otrzymać także normy, które są aktualne dla danego laboratorium i na tej podstawie powinna przebiegać interpretacja.

Według naszych źródeł normy dla wartości RBC to 3,5-5,2 T/l w przypadku kobiet oraz 3,2-5,5 T/l w przypadku mężczyzn.

Więcej na ten temat w artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/rbc-czerwone-krwinki.

Nasi eksperci są zdania, iż przed wykonaniem badania krwi warto zadbać o nawodnienie organizmu. Jedna z naszych użytkowniczek miała podwyższony poziom RBC, co mogło wynikać z nieodpowiedniego nawodnienia. W takim przypadku badanie warto powtórzyć.

Zachęcamy do zapoznania się z tym pytaniem oraz odpowiedziami naszych specjalistów:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/podwyzszone-normy-rbc-w-morfologii.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.