Czy takie objawy świadczą o nerwicy?

Witam serdecznie . 3 miesiące 28/08/2020 temu obudziłem się w nocy z kołataniem serca , uczuciem iż dzieje się coś złego ze mną , postanowiłem udać się na pogotowie. Nigdy wcześniej nie wystąpiły u mnie takie objawy . Na miejscu stwierdzono ciśnienie 200/100 puls 112. po podaniu leków obniżających ciśnienie po 2 godzinach odesłano mnie do domu i zalecono wizytę u kardiologa. Po owej wizycie czułem się bardzo źle, byłem blady , zestresowany pobytem na tym pogotowiu, w przeciągu miesiąca schudłem 3 kg. Od tego momentu budziłem się w nocy i miałem wrażenie ,że sytuacja za chwilę się powtórzy, miałem mokre dłonie i stopy , czułem kołatanie serca. Sytuacja raz trwała 10 minut raz przechodziła po minucie.... bywało też uczucie problemów z oddychaniem . Udałem się do kardiologa , na trzech comiesięcznych wizytach kardiolog robił EKG i nie stwierdzał żadnych nieprawidłowości , przepisał mi AXTIL I BISOCARD . W chwili obecnej po konsultacjach z kardiologiem i z racji ciśnienia po przebudzeniu 98/65 odstawiliśmy leczenie farmakologiczne , wprowadziłem sobie zdrową dietę , całkowicie wykluczyłem produkty przetworzone , cukier, sól. Dodam jeszcze iż monitoruje ciśnienie dwa razy dziennie , rano i wieczorem i ciśnienie jest w normie- natomiast podczas wizyty u kardiologa mam ciśnienie 160/80. Do dnia dzisiejszego czuję się niepewnie , by wykluczyć jakieś schorzenia zrobiłem USG jamy brzusznej , wyniki wyszły idealne , zrobiłem badania krwi , ast/alt/kreatynine/efrg/ wszystko w normie. Od dwóch tygodni mam wrażenie pojawiania się przed oczami przezroczystych szarych pręcików , plamek zwłaszcza widocznych na białym tle. Wszyscy znajomi sugerują nerwicę, ponieważ jestem osobą bardzo wrażliwą i przejmującą się ciężko mi jest wrócić do normalności .... Cała ta sytuacja nie pozwala mi funkcjonować tak jak wcześniej . Udałem się do psychologa na rozmowę - takie rozpoznanie - po 45 minutowej rozmowie Pani zasugerowała lek o nazwie Escilopram - nie udałem się do psychiatry by mi przepisał ten lek ponieważ obawiam się skutków ubocznych . Dodam jeszcze iż codziennie odczuwam nierównomierne bicie serca w ciągu dnia - 5 uderzeń ciągle i nagle przerwa półtorej sekundy i mocniejsze uderzenie serca .Trwa to czasami godzine czasami dłużej. Co mógłbym zrobić by sobie z problem poradzić?? I bardzo bym prosił o podpowiedź do jakiego specjalisty się jeszcze udać , jak się diagnozować . Pięknie dziękuje. Mężczyna 34 lata - waga 67 kg przed tym nocnym wyjazdem do pogotowia 71 kg - biegam systematycznie .

Witam Pana,

Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).

Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Pozdrawiam serdecznie, Bożena Waluś