Czy takie objawy to powód do zmartwień?

Witam, od pewnego czasu zauważyłam u siebie problemy dotyczące wypróżnień.Ciagle zaparcia i brak wyproznien bez pomocy syropów. Jeszeli dochodzi do wypróżnienia to jest ono luźne przypominające biegunke. Oprócz tego doskwiera mi dziwny ucisk jakby pod lewym zebrem i do tego bulgotanie i przelewanie się w jelitach- tak przypuszczam. Czy jest to powod do zmartwień? Grozi jakas powazna choroba czy jest to po prostu zly tryb życia?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

ciągłe zaparcia mogą być spowodowane złym stylem życia. Najczęściej dochodzi do nich poprzez źle dobraną dietę, siedzący, mało aktywny tryb życia, a także częste powstrzymywanie się od wypróżnień.

Jeżeli jednak zauważyła Pani u siebie ból pod lewym żebrem, to w połączeniu z innymi objawami taki stan może zwiastować schorzenie zespołu jelita drażliwego. Ta choroba nazywana czasami nerwicą żołądka polega na dolegliwościach jelita cienkiego i grubego. W takiej sytuacji mogą występować bóle żołądka, biegunka, zaparcia oraz nudności, jednak aby potwierdzić takie przypuszczenia, należałoby przeprowadzić specjalne badania.

Jeśli taki stan nie mija oraz wykluczy Pani, że przyczyną może być nieprawidłowy styl życia, zalecamy kontakt z gastroenterologiem, czyli lekarzem zajmującym się chorobami układu pokarmowego. Po przeprowadzeniu badań będzie on w stanie postawić jednoznaczną diagnozę i zaproponować ewentualne leczenie.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem w całości poświęconemu problemowi zespołu jelita drażliwego.

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.