Czy takie picie alkoholu jest nałogiem?

Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie alkoholu. Czy takie picie jest ryzykowne czy być może już nałogowe? Mąż wypija w każdy piątek i niedzielę po dwa piwa 6%. A w sobotę coraz częściej 3. W środku tygodnia nie pije wcale. Denerwuje mnie to bardzo on natomiast twierdzi, że przesadzam i że jak będę go z tym tematem dręczyła to zacznie więcej pić. Nie widzi problemu w tym co robi. Dodam ,że tak jest w każdy weekend bez żadnych przerw.
KOBIETA, 36 LAT 3 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

alkoholizm jest kwestią bardzo indywidualną i rozpoznanie, czy mamy do czynienia z ryzykownym piciem, czy już z nałogiem, wymaga uwzględnienia wielu czynników. Kluczowe aspekty, które mogą wskazywać na problem z alkoholem, to m.in.: systematyczne picie, nawet w niewielkich ilościach, może być sygnałem ostrzegawczym, szczególnie jeśli odbywa się to według ustalonego schematu; koncentracja na alkoholu, gdy osoba wydaje się być skupiona na alkoholu, szuka lub tworzy okazje do picia, może to wskazywać na rozwijający się problem; picie w ukryciu, jeśli osoba pije po kryjomu, może to sugerować, że jest świadoma problemu, ale próbuje go ukryć przed innymi; trudności z kontrolowaniem ilości wypijanego alkoholu, niezdolność do zatrzymania się po rozpoczęciu picia lub picie większych ilości niż zamierzano, są silnymi wskaźnikami problemu.

Jak zostało to wspomniane, jest to sprawa bardzo indywidualna i ważne jest, aby spróbować otwarcie porozmawiać o tym problemie, wyrażając swoje obawy i uczucia bez osądzania. Często pomocna okazuje się terapia, zarówno indywidualna, jak i dla par. Profesjonalna pomoc może pomóc nie tylko osobie pijącej zrozumieć i zmienić swoje zachowanie, ale także Pani jako bliskiej osobie, w radzeniu sobie z sytuacją i ustanowieniu zdrowych granic.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/uzaleznienie-od-alkoholu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.