Czy takie temepratury mogły wpłynąć na działanie tego leku?

Dzien Dobry, ostatnio czytalem artykul o tym, jak bardzo ważne jest trzymanie lekow w odpowiedniej temperaturze i mam obawy, że mogłem popsuć sobie efekty jak i wyniki w kuracji. Często wyjeżdżam na 10-20 dniowe delegacje (czesto po za granicę naszego kraju) i mam w bagażu zawsze 2-3 opakowania tego oto leku. Po przyjeździe w hotelu czy po powrocie z delegacji w domu tabletki są utrzymywane w mniej więcej w temperaturze pokojowej. Gorzej podczas podróży autem... często podróżuje dostawczakiem gdzie temp w bagażniku moga się bardzo różnić od miejsca pasażera. Leki trzymałem wraz z walizka w bagażniku (teraz wiem, że to blad) Tak więc podczas tras leki mogły być narażone na zbyt wysoka lub za niska temperature. Załóżmy, że : W zimę od od 4-7 stopni przez 10h piec razy w miesiącu, a w lato 30-37 stopni przez 10 h pięć razy w miesiącu . CZY TAKIEGO TEMPERATURY mogły wplynac na działanie finasterydu ? Jestem bardzo zaniepokojony tym faktem. Na ulotce jest napisane "Brak specjalnych zaleceń dotyczących warunków przechowywania" Czyli chodzi pewnie o temp. pokojową. Czy mam powody do obaw ? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

przechowywanie leków w wysokiej temperaturze może niebezpiecznie zmienić ich właściwości nawet w takim stopniu, że będą niebezpieczne dla naszego zdrowia (substancja czynna pod wpływem temperatury może stać się toksyczna dla organizmu). W tym przypadku należy liczyć się z tym, że leki straciły swoje właściwości, tak przechowywanych leków nie należy już zażywać, przebyta nimi kuracja prawdopodobnie mogła się nie powieść tak, jak zakładano, może Pan się zgłosić z tym do lekarza w celu ustalenia skuteczności terapii. Na przyszłość proszę pamiętać, aby leki przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/wysoka-temperatura-wplywa-na-leki-nie-przechowuj-ich-w-samochodzie-wideo

https://portal.abczdrowie.pl/leki-w-koszu-na-smieci

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.