Czy te moje objawy mogą wynikać z nerwicy?

Witam mam 32 lata , jestem kierowcą ciężarówki , od paru lat męczę się z zasypaniem tz. Kładę się spać kiedy już mam usnąć prawie wybudza mnie brak oddechu , bicie serca tak jakbym jakiś zawał przechodził , muszę wstać coś przejść się albo czymś się zająć spowrotem spróbować usnąć i zazwyczaj się udaje bez problemu . W życiu codziennym często mam tak że mógłbym góry przenosić , a następnego dnia przespał bym cały dzień ponieważ nie nadaje się do robienia czego kolwiek ( przykład idę na działkę z pomysłem ile nie zrobię a po przyjściu na działkę siądę na ławce i mam jakiegoś lenia , brak siły energii na zrobienie czegokolwiek )Bardzo przeszkadza mi przebywanie w nowym miejscu gdzie są nie znajome osoby na przykład bar , restauracja czy też plaża ( robię się nerwowy , często dostaje czerwony plam na twarzy i uczuciu gorąca i puls mi rośnie 100-130 , a wystarczy że opuszczę to miejsce wszystko wraca to normy ) Czasami nawet podczas jazdy ciężarówka mam nagle jakby goroco w klatce piersiowej , uczucie mocnego bicia serca ( ale mam zegarek i puls jest zawsze 80-100 więc to pewnie mój jakiś wymsł w głowie ) Miałem robiony zabieg ablacji , następnie EKG na 3 dni ( wszystko było ok ) lekarze stwierdzi że to wszystko może się tworzyć na tle nerwicy , polecili udać się do psychiatry . Może ktoś z was udzielić mi informacji na co by stawiali z moich objawów ?

Szanowny Panie,

Konsultacja z psychiatrą to dobry krok,który rozwieje Pana wątpliwości - nie można nikogo diagnozować poprzez forum internetowe. Zachęcam również do kontaktu z psychologiem lub psychoterapeutą zaznajomionym z obszarem kardiologii - po ablacji może mieć Pan szybsze tętno i potrzeba czasu, by nauczył się Pan z nim funkcjonować. Pana interpretacja przeżywanego lęku może pochodzić właśnie z szybkiego tętna, które jest efektem zabiegu. Spotkania z psychologiem pomogą Panu w integracji sygnałów płynących z ciała z myślami, emocjami i reagowaniem. Przyjrzy się Pan również w bezpiecznych warunkach swoim relacjom z innymi ludźmi. Pomocne również mogą być techniki oddechowe oraz Trening Schultza dostępny na YouTube. Z tytułu wykonywanej przez Pana pracy bardzo istotne jest możliwie jak najszybsze zaopiekowanie się powyższym tematem wspólnie ze specjalistami.

Życzę Panu dużo zdrowia, cierpliwości i spokoju

Małgorzata Ziółkowska

psycholog, psychoterapeuta

www.strefa-ciszy.online

Szanowny Panie,

opisywane przez Pana objawy rzeczywiście mogą mieć podłoże lękowe. Takiej diagnozy nie można jednak postawić bez osobistego zbadania pacjenta. Dlatego zachęcam Pana do wizyty u psychiatry. Być może wskazana będzie również opieka psychologa lub psychoterapeuty.

Życzę zdrowia i pozdrawiam

Lech Popiołek

www.psychiatra-dziecięcy.pl