Czy te objawy u 3-latki sugerują autyzm?

Dzień dobry, Moja 3-letnia córka ma zaburzenia rozwojowe. Mówi wybiórczo pojedyncze słowa,utrzymuje bardzo krótko kontakt wzrokowy,nie reaguje na polecenia. Chętnie je wszystko,śpi spokojnie. Nie jest skupiona na monotonnej zabawie nie mającej sensu. Czasem ciągnąć członków rodziny za rękę zaprasza do zabawy i gdy czegoś chce to woła "chodź". Nie używa zwrotów mama,tata,daj(zamiast tego mówi proszę),masz(zamiast tego mówi dziękuję) Mamy problem z odpieluchowanie,ponieważ córka chowa się po kątach za potrzebą,denerwuje się gdy się zniczy,ale na nocnik nie chce siadać. Byłam w poradni psychologiczno-pedagogicznej jednak logopeda nie zauważył problemów pod tym kątem,ponieważ córka mówiła inne pojedyncze slowa,a pedagog zrobiła wywiad i dostrzegła,że córka nie chce nawiazywac kontaktu z nikim. Zasugerowano mi ,że może to być autyzm. Za 2 tygodnie mamy jeszcze wizytę u psychologa. Chciałam zapytać czy fakt,że córka miała praktycznie od 3 miesiąca życia styczność z telewizją i bajkami,które lecą do tej pory mogły wpłynąć na jej rozwój. Miała włączane bajki z 3 kanałów TV dla dzieci,które są puszczane do tej pory. Potrafi nawet nieoczekiwanie odtworzyć z nich scenki . Postanowilam całkowicie zrezygnować z telewizji w naszym domu. Córka nie zareagowała nerwowo. Zaczęła chętniej bawić się zabawkami. Nawet zaczyna reagować na zabawy typu a kuku. Mam wrażenie,że zaczyna dostrzegać ludzi. Proszę o opinię

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień dobry

Oglądanie bajek raczej nie wywołuje autyzmu jednak może doprowadzić do znacznego spustoszenia w rozwoju dziecka. Dziecko do 3 roku życia w ogóle nie powinno mieć styczności z tv, telefonem itp gdyż korzystanie z mediów doprowadza do obniżenia funkcjonowania poznawczego u dziecka. Być może pewne zaobserwowane nieprawidłowości u pani córki z tego wynikają. Proponuje dokończyć diagnostykę w oparciu i spotkanie z psychologiem, lekarzem psychiatra, a wyrazie potrzeby wykonać badanie ADOS (złoty standard przy diagnozowaniu całościowych zaburzeń) co pozwoli rozwiać wątpliwości .

Pozdrawiam

AM

w razie pytań jestem do dyspozycji

www.pracowniaterapeutyczna.eu