Czy te objawy u mamy mogły być spowodowane nerwami?

Dzień dobry. Chciałabym zasięgnąć pomocy. Moja mama 10 lat temu miała mały udar mózgu i od tego czasu bierze leki na nadciśnienie. Wczoraj wieczorem nagle będąc w spoczynku (od dłuższego czasu) zaczęło mocno walić jej serce. Miała wrażenie ze słyszy szybkie bicie serca w uszach. Doszły do tego zawroty głowy i drżenie rąk a później i głosu. Bez pomiaru ciśnienia Mama wzięła pół tabletki na obniżenie ciśnienia (nie potrafię przytoczyć nazwy). Po około pol godziny zmierzyła ciśnienie i wynosiło 130 na 80. Jednakże nadal nie ustawało drżenie ciała a nawet było nasilone. Wezwane zostało pogotowie. EKG w porządku, cukier również, ciśnienie tez, temperatura ciała 35,2 wiec dali mamie tylko ziołowe leki uspokajające, uznali ze nic nie dzieje. Powiedzieli ze jest bardzo zdenerwowana, ale mama się niczym nie denerwowała. Następnego dnia rano ciśnienie było dobre, po południu zaś znowu zaczęła delikatnie „drzeć”- ciśnienie 148/75 ale sama nie wiem czy to już nie wynik nerwów spowodowanych drżeniem, temperatura 35,4. Po krótkim czasie to ustało, mama czuje teraz tylko delikatne zmęczenie. Teraz moje pytanie...do jakiego lekarza się zgłosić? Czym to może być spowodowane? Czy to niebezpieczne? Jakie badania należy wykonać? Przez pandemię jest teraz ogromny problem nawet z wizytami prywatnymi stąd moje pytanie tutaj do jakiego lekarza najlepiej się kierować...dziękuje za każdą odpowiedz

Witam! Cały opis wskazuje na czynnik emocjonalny. Przydałaby się porada neurologiczna lub psychiatryczna. Zaburzenia emocjonalne mają ciekawą charakterystykę - z upływem czasu następuje coraz większe nasilenie lęku, a co za tym idzie wzrasta ciśnienie tętnicze krwi, co z kolei nasila niepokój wewnętrzny i lęk. Powstaje "błędne koło" nasilających się objawów. Jeżeli w przeszłości był incydent naczyniowy centralnego układu nerwowego to bezwzględnie należy emocje wyciszyć, aby nie doszło do powtórki. Powodzenia W. Łuczkowski.