Czy te objawy wskazują na refluks u 42-latka?

Nerwica czy refluks. Od 4 lat mam ucisk w gardle i uczucie ciężaru w klatce piersiowej  piszczy mi w uszach, mam ucisk w głowie. Od roku chrząkami mam suche gardło. Zle się czuję. Objawy łagodnieją wieczorem, lub po niewielkiej ilości alkoholu. Miałem 3 gastrskopie, wszysko ok . Ph metria przełyku pokazała delikatny refluks  brałem leki zublex 2x10 i zirid 3x dziennie, przez miesiąc zero poprawy. Drugi gastrolog z twierdził że ph metria nie pokazała refluksu. Byłem u 2 laryngologów, kazdy twierdz inaczej. Jeden widzi refluks, drugi przy dokładnym badaniu kamerą  twierdzi że nie mam refluksu. Robiłem prześwietlenie tarczycy  tomograf klatki piersiowej, badania krwi. Wszysko ok. Dieta nie ma znaczenia  mogę jeść wszysko, nie nasila objawów.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Serdecznie Panu współczuję, że zmaga się Pan z opisywanymi dolegliwościami, które są z pewnością bardzo przykre i obniżają komfort życia. Rozumiem, że ciągle szuka Pan ich przyczyny, stąd tyle konsultacji lekarskich i wykonanych badań. Wydaje się, że przeszedł Pan naprawdę szczegółową diagnostykę, która (na szczęście) nie wykazała poważnych zaburzeń. Niestety, dokonanie lepszej oceny Pańskiego stanu zdrowia przez Internet nie jest możliwe.

Objawy, które Pan wymienia rzeczywiście mogą wynikać z zaburzeń na tle psychicznym, gdyż większość z nich jest charakterystyczna dla tzw. nerwicy neurastenicznej (somatycznej, wegetatywnej). Emocjonalne podłoże dolegliwości stwierdza się, gdy wykluczone zostają patologie w organizmie.

Leczenie nerwicy polega głównie na psychoterapii, a przy bardzo nasilonych objawach lekarz psychiatra może zadecydować o włączeniu farmakoterapii. Chociaż leki mogą przynieść szybką ulgę, to jednak nie leczą przyczyn problemu, a jedynie niwelują objawy. Dlatego kluczowa jest psychoterapia, podczas której będzie Pan mógł dotrzeć do przyczyn swoich problemów, przepracować je oraz nauczyć się radzić sobie ze stresem i emocjami, aby odzyskać radość życia i skutecznie zapobiec nawrotom. Szczególnie polecany jest nurt poznawczo-behawioralny terapii. Decydując się na wsparcie psychologa czy psychoterapeuty i podejmując pracę nad swoją psychiką, nic Pan nie straci, a może wiele zyskać.

Aby przyspieszyć proces zdrowienia, warto wprowadzić zmiany w stylu życia – zmienić dietę na zdrowszą, włączyć odpowiednią suplementację (m.in. magnezem, witaminami z grupy B, psychobiotykami), wprowadzić lekką aktywność fizyczną, nauczyć się (choćby z Internetu) technik obniżania napięcia psychofizycznego i relaksacji ciała.

Zachęcam do lektury poniższych artykułów:

https://portal.abczdrowie.pl/nerwica

https://zdrowie.parenting.pl/rozpoznanie-nerwicy

https://portal.abczdrowie.pl/psychobiotyki

https://portal.abczdrowie.pl/relaksacja-a-nerwica

Pozdrawiam Pana serdecznie i życzę jak najszybszej poprawy samopoczucia!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.