Czy te objawy wskazują u mnie na HIV?

Mam 20 lat i niedawno miałem swój pierwszy stosunek oralny (nie doszło do ejakulacji) I po 2 dniach od tego czasu przeziębiłem się (katar, kaszel i lekki ból gardła) czy może to być oznaka hiv?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

pierwsze objawy zakażenia wirusem HIV uwidaczniają się po kilku tygodniach od ryzykownego stosunku. Najczęściej jest to okres od dwóch do sześciu tygodni.

W związku z tym mało prawdopodobne, aby objawy wirusa HIV pojawiły się u Pana już po dwóch dniach od zbliżenia. Możliwe więc, że po prostu dopadło Pana przeziębienie lub grypa, z którymi często myli się HIV.

Pierwsze objawy HIV są niespecyficzne i podobne do infekcji. Chory ma powiększone węzły chłonne, gorączkę, bóle mięśni i stawów, bóle głowy, stan zapalny gardła, a także odczuwa ogólne osłabienie organizmu. Katar nie jest typowym objawem.

Jeśli chce Pan mieć pewność, czy nie doszło do zakażenia wirusem HIV, to proszę wykonać testy w tym kierunku. Najbardziej wiarygodne są one dopiero po 12 tygodniach od stosunku.

Odpowiedzi na podobne pytania umieszczamy pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-ryzyko-hiv-jest-realne-w-przypadku-seksu-oralnego-bez-zabezpieczenia,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-hiv-moze-objawiac-sie-katarem,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mam-pierwsze-objawy-hiv.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.