Czy moje objawy wskazują na HIV?

Witam, 4 tygodnie temu uprawiałem seks oralny z przypadkową osobą. Ostatnio dostałem wysokiej gorączki i zapalenia gardła. Po konsultacji z lekarzem, stwierdził że jest to zakażenie bakteryjne, przepisał antybiotyk i przeszło. Czy to może świadczyć o zakażenie hiv? I czy mogę teraz zrobić test czy muszę poczekać dopiero do 12 tygodnia?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zakażenie wirusem HIV objawia się m.in. gorączką i bólem gardła, czyli dolegliwościami podobnymi do infekcji. W związku z tym łatwo je pomylić z przeziębieniem lub grypą. Ponadto osoba zakażona może odczuwać nudności, bóle brzucha, bóle głowy, bóle mięśni i stawów oraz mieć wysypkę.

Badanie na obecność HIV najlepiej wykonać po około trzech miesiącach od ryzykownego kontaktu. Dopiero po takim czasie mogą być widoczne przeciwciała, więc test będzie wiarygodny. Jeśli zrobi Pan test już teraz, czyli po 4. tygodniach od ryzykownego zachowania, to test może dać wynik fałszywie ujemny i będzie musiał go Pan powtarzać po zaleconych trzech miesiącach. Lepiej więc poczekać i wykonać test w odpowiednim czasie. Wówczas będzie miał Pan pewność co do wiarygodności wyniku.

Pytania o czas wykonania testu na obecność wirusa HIV pojawiały się już na naszej stronie. Oto kilka przykładowych zapytań: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/na-ile-test-na-hiv-bedzie-wiarygodny, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/test-na-hiv-kiedy-jest-wiarygodny, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mam-powtorzyc-test-na-hiv.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.