Czy prezerwatywa chroni przed HIV i AIDS?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witamy serdecznie,

ciężko jednoznacznie stwierdzić, czy są to objawy choroby wywołanej wirusem HIV, ponieważ podobne symptomy mogą być także związane z zupełnie czym innym (np. przemęczenie, zła pozycja podczas snu).

Do zakażenia wirusem HIV dochodzi podczas przedostania się wydzieliny osoby zarażonej (śluzu z pochwy, penisa, krwi lub tkanek ludzkich) do organizmu drugiej osoby. Jeżeli stosunek odbył Pan w prezerwatywie i podczas niego nie doszło do jej ściągnięcia, tak aby wydzielina miała kontakt z uszkodzoną błoną śluzową na Pana ciele, to raczej nie doszło do zakażenia (nie można też stwierdzić, czy partnerka była w ogóle nosicielką wirusa).

Objawy przez Pana wymienione raczej nie świadczą o zarażeniu HIV, jednak dla pewności zawsze może Pan się obserwować i wykonać badania w celu wykrycia wirusa co najmniej 12 tygodni po ryzykownej sytuacji.

Więcej informacji na temat wirusa HIV znajdzie Pan w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/badania-na-hiv

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-jest-ryzyko-zakazenia-wirusem-hiv

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty