Czy te problemy może powodować niski poziom potasu?

Witam, Mam problem, prawdopodobnie pocovidowy. Chorobę przechodziłem w styczniu, w domu, na RTG po 1 msc od zakończenia izolacji pojawiła się informacja o pozostałościach po zapaleniu płuc w prawym płucu. Jako że od 15 lat mam zdiagnozowane nadciśnienie, przyjmowałem BEtaloc Zok 50 oraz Inhibace 2.5mg, do tego z powodu IBS przyjmuję Nolpazę 20mg 1 dziennie od 5 lat. Po chorobie wróciłem do normlanej aktywności zawodowej, w czerwcu zaszczepiłem się szczepionką Pfizer bez żadnych skutków ubocznych. Problemy zaczęły się w lipcu - mocne bóle głowy i szumy w uszach, na początku myślałem że to sprawa jeżdzenia na motocyklu ale wróciłem do kontrolowania ciśnienia. Okazało się za wysokie, po lekach 160-150 na 105/95. Udałem się do lek. rodzinnego - wyniki krwi w normie, zwiększenie dawki Inhibace do 5mg. Na miesiąc był spokój - ciśnienie spadło. W połowie sierpnia powtórka z rozywki - puls ok a ciśnienie znowu ponad normy. Lekarz rodzinny zmienił mi lek na Ramizek 5 5 (w aptece był Rimal) i kazał przyjmować od następnego dnia po 1 tabletce nadal Betaloc. Po ok 3-4 dniach wszystko wróciło do normy. W międzyczasie udało mi się dostać do poradni pocovidowej na badania - krew, mocz ok - trochę wysoka glukoza ale za to Cholesterol uległ samoistnej poprawie :D, echo serca, ekg wszystko OK. Lekarz kardiolog przy próbie wysiłkowej stwierdził że ukończyłem ją z 50% wynikiem i zapisał miesiąc rechabilitacji - ćwiczenia rower. I tu zaczynają się problemy. Podczas ćwiczeń mój puls szybuje praktycznie od razu do bardzo wysokich wartości - średnio 140, ciśnienie 160-170 na 80. Puls powyżej 100-120 utrzymuje się nawet 5-6 godzin po ćwiczeniach, ciśnienie jest OK. Zrobiłem jonogram i ponownie glukozę - wynik cukru 105, Mg 0,9 Na 141, K 3,9. Czy to niski poziom potasu może powodować takie problemy ? Jeżeli tak to czy przy lekach które przyjmuję mogę dorzucić sobie np Aspargin ?? = kiedyś miałem 2 epizody z ubytkiem potasu - brałem po 4-6 tabletek dziennie i przeszło. Raz wylądaowałem w szpitalu na kroplówce. Proszę o konsultację bo bardzo chce poprawić wydolność po covidzie ale na chwilę obecną tylko spacery i lekka jazda na rowerze nie powodują tych problemów z pulsem.

Decyzja należy do lekarza. Może pan we własnym zakresie rozpocząć suplementację potasu np. stosując Aspargin. Ważne żeby poziom potasu był w normie, a u pana jest w normie. Staramy się żeby potas utrzymywał się w górnej granicy normy, szczególnie biorąc pod uwagę pana historię choroby. Niektóre leki mają tendencją do podwyższania poziomu potasu np. Inhibitory ACE. Do tych leków należy Inchibace i Ramizek. Wydaje się, że należałoby stosować w miarę największe dawki takich leków. Drugi ze stosowanych przez pana leku jest tzw β-blokerem i jest to lek, który bardzo dobrze wpływa na szybkość akcji serca, zwalniając ją. Tutaj też bardzo istotna jest dawka leku. Beto ZK bywa stosowane w dawce 190mg. Są też inne β-blokery. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie leku złożonego, który zawiera te dwa składniki o których pisałem. Takim lekiem jest np. Prestilol.