Czy te wszystkie objawy pasują do ciąży?

Witam, przyjmuję tabletki antykoncepcyjne od dwóch miesięcy. W tym czasie nadal, z partnerem używamy prezerwatyw. Żadna nigdy nie pękła, okres wystąpił w terminie a mimo to posiadam objawy ciąży ( drętwieją mi nogi, ciężko mi się oddycha, cały czas mi słabo oraz wymiotuje. Bolą mnie też plecy. Czy mimo przyjmowania tabletek, używania prezerwatyw bez pęknięcia oraz mimo wystąpienia okresu mogę być w ciąży?

Redakcja abcZdrowie

Witam, skoro przyjmuje Pani tabletki antykoncepcyjne oraz dodatkowo stosuje zabezpieczenie mechaniczne, to ryzyko ciąży właściwie nie występuje. Jeśli jednak jest Pani zaniepokojona, proszę wykonać test ciążowy – w przypadku ciąży obecność hormonu beta hCG pozwoli na pokazanie wyniku pozytywnego. Opisane przez Panią objawy nie są charakterystyczne dla ciąży na wczesnym etapie. Są nieswoiste, co oznacza, że nie sposób ich przypisać do konkretnego schorzenia czy wiązać z ciążą. Ból pleców i drętwienie nóg mogą sygnalizować problemy z kręgosłupem, natomiast wymioty i osłabienie mogą być skutkiem jakiejś infekcji. Warto to zbadać, wykonując chociażby morfologię. Zachęcam również do lektury artykułu, który omawia hipotetyczne przyczyny osłabienia: https://portal.abczdrowie.pl/oslabienie-przyczyny-objawy-leczenie. Jeśli Pani stan nie ulegnie zmianie albo się pogorszy, proszę niezwłocznie skontaktować się z internistą z przychodni POZ. Konsultacje pomogą ustalić, jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy i jaką diagnostykę ewentualnie należy wdrożyć. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Witam serdecznie,

opisane objawy i dolegliwości wcale nie muszą wskazywać na ciąże, ponieważ towarzyszą rożnym problemom zdrowotnym. wykluczyłabym ciąże i skonsultowała się z lekarzem internistą, który wypisze skierowanie na odpowiednie badania lub skierowanie do innego specjalisty. W obecnej sytuacji koronawirsa zalecałabym najpierw poradę telefoniczną.

Pozdrawiam
Joanna Wasiluk