Czy te wyniki powinny mnie mocno niepokoić?

Witam. Ze względu na obfite wypadanie włosów zrobiłam badanie krwi, glukozy, hormonu tarczycy oraz cholesterolu. Zapokoiło mnie: -wysoki poziom hemoglobiny 15.3 (norma 11-15.2) -wysoki poziom hematokrytu 44.9 (norma 32-44.5) -niski poziom MPV 8.5 (norma 9-13) -zwiekszony na przestrzeni 2 lat poziom glukozy z 91 na 97 (norma 70-99). Co to może oznaczać ?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani!

Dziękujemy za nadesłane pytanie. Nieznacznie podwyższone wartości hemoglobiny oraz hematokrytu nie muszą oznaczać niczego niepokojącego – najczęściej świadczą o chwilowym niedoborze płynów (odwodnieniu), co prowadzi do zagęszczenia krwi. Te parametry zwykle wracają do normy po uzupełnieniu płynów, dlatego zalecam powtórzenie badania krwi po kilku dniach, z uwzględnieniem odpowiedniego nawodnienia organizmu.

Skrót MPV w morfologii oznacza średnią objętość płytek krwi (trombocytów). Jest to jeden z parametrów pozwalających określić, czy szpik kostny produkuje trombocyty w sposób prawidłowy. Zwykle lekko obniżony wynik MPV nie ma wartości diagnostycznej, o ile nie towarzyszą mu znaczne odchylenia innych parametrów morfologii: PLT, PDW, MPN.

Poziom glukozy na czczo jeszcze mieści się w normie, ale tendencja wzrostowa budzi niepokój. Dlatego warto już teraz wprowadzić zmiany w diecie i stylu życia, które będą sprzyjały obniżeniu glikemii, a tym samym zmniejszą ryzyko zachorowania na cukrzycę.

Sugeruję, aby poszerzyła Pani diagnostykę w tym zakresie i wykonała badanie tzw. krzywej insulinowej – pomoże to lepiej ocenić pracę Pani trzustki i wykluczyć bądź potwierdzić insulinooporność (IO). W Internecie znajdzie Pani mnóstwo informacji na temat tego, jak zmodyfikować swoją dietę i jakie inne zmiany wdrożyć, by już teraz przeciwdziałać rozwojowi cukrzycy. Może Pani zerknąć np. tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/reaguj-dopoki-nie-jest-za-pozno-jak-zapobiec-cukrzycy. Niezwykle ważna dla prawidłowego metabolizmu, choć niedoceniana, jest rola regularnej aktywności fizycznej oraz regularnego snu w wystarczającej ilości.

Jeśli chodzi o Pani podstawowy problem, z powodu którego wykonane zostały badania, czyli wypadanie włosów, polecam Pani lekturę poniższych materiałów. Dowie się z nich Pani m.in., jakie jeszcze parametry warto sprawdzić, aby zdiagnozować przyczynę ich nadmiernej utraty.

https://portal.abczdrowie.pl/wypadanie-wlosow-przyczyny-i-sposoby

https://portal.abczdrowie.pl/lysienie-androgenowe

Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę dużo zdrowia!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.