Czy ten lęk ma wpływ na zaburzenia pamięci?

Witam, opiekuję się 83 letnią mamą, fizycznie jest ok ale ma problemy z pamięcią. Od lat bierze wcześniej xanax 0,5 mg a teraz od roku alpragen 25mg. Czytam tu o uzależnieniu, dlaczego więc lekarz tyle lat jej to przepisuje?. Czy ma on wpływ na jej pamięć, która jest coraz gorsza? czy po tylu latach można go stopniowo odstawić?

Rzeczywiście oba leki to benzodiazepiny z wysokim potencjałem uzależniającym. Na pewno nie można wykluczyc, że problemy z pamięcia mogą być efektem ich stosowania.

Jako terapeuta uzależnień moge przypuszczać (pewność może dać jedynie uważny wywiad), że po tylu latach brania benzodiazepin Pani mama jest od nich uzależniona. To trudne w leczeniu, często wymaga pobytu w zamkniętym ośrodku, opieki terapeuty i psychiatry równocześnie. Trudno się to leczy.

Proszę nie próbować samej działać!. Odstawianie leku odbywa się bardzo ostroznie, stopniowo i bezwzględnie pod uważnym okiem lekarza!

Z doświadczenia wiem, że przy uzależnieniu w takim wieku czasami się rezygnuje z pełnego odstawienia ( jedynie w jakimś stopniu ogranicza), by nie powodować cierpień. Nie wiem też z jakiego powodu lekarz przepisał Pani mamie benzodiazepiny. Tylko lekarz specjalista potrafi to w pełni ocenić.

Proszę się skonsultować z lekarzem psychiatra, który przepisał takie środki i o tym porozmawiać (może też warto potem skonsultować się z innym psychiatrą).

Proszę nic nie robić samej!

Pozdrawiam

Dzień Dobry Pani,

Niestety długotrwałe leczenie farmakologiczne ma swoje skutki uboczne.

Odnośnie odstawienia, wskazana jest konsultacja u lekarza prowadzącego i zlecającego Pani Mamie leczenie, gdyż zna Pani Mamę i historię leczenia.

Z mojej strony zachęcam do suplementacji Pani Mamy, dawkami biologicznie czynnego magnezu, witaminą B 12, witaminami z grupy B, szczególnie witaminą B 1 i B 2, B 6, oraz kwasu foliowego, witaminy D 3 ( w porozumieniu z lekarzem).

Niedobory wyżej wymienionych objawiają się obniżoną koncentracją, pamięcią, zwiększoną drażliwością, nerwowością, apatią, czy też stanami prodepresyjnymi.

Z przesłaniem wszystkiego najlepszego,
Irena Mielnik-Madej