Witam serdecznie,
Odpowiadając na Pani zainteresowanie lekiem Atarax i możliwością jego codziennego stosowania, wyjaśniam, że Atarax, znany również jako hydroksyzyna (substancja czynna, o którą się opiera), jest lekiem o działaniu przeciwhistaminowym, uspokajającym i przeciwlękowy. Może być również stosowany w celu złagodzenia objawów alergii czy jako środek wspomagający sen (https://portal.abczdrowie.pl/atarax-sklad-i-dzialanie-wskazania-przeciwwskazania-dawkowanie-skutki-uboczne ).
Istnieją różne zalecenia co do codziennego stosowania, które zazwyczaj są dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta i rodzaju leczonych dolegliwości. W niektórych przypadkach hydroksyzyna może być przepisywana na noc, aby pomóc w spokojnym śnie, ale dawka i częstotliwość stosowania powinny być zawsze konsultowane z lekarzem.
Jeśli chodzi o Pani pytanie o nierówne bicie serca i możliwy związek z Ataraxem, ważne jest, aby wiedzieć, że choć nie jest to najczęstszy skutek uboczny, hydroksyzyna może wpływać na pracę serca, zwłaszcza w wyższych dawkach lub u osób z wcześniejszymi problemami kardiologicznymi. Jeśli zauważyła Pani jakiekolwiek niepokojące zmiany w pracy serca, zdecydowanie warto o tym porozmawiać z lekarzem, być może przydatna będzie konsultacja z kardiologiem.
Melatonina, będąca hormonem regulującym cykl snu i czuwania, jest inną opcją wspomagającą sen, która może być rozważona (https://portal.abczdrowie.pl/melatonina-na-sen ). Co do zasady, melatonina jest uznawana za środek o mniejszym ryzyku skutków ubocznych, ale decyzja o zmianie leku powinna być również konsultowana z lekarzem, który oceni, czy jest to odpowiedni wybór w Pani przypadku.
W kwestii łączenia Ataraxu z melatoniną, ulotki obu leków nie wspominają o istotnych interakcjach. Jednak ważne jest, aby nie mieszać leków bez uprzedniej konsultacji z lekarzem, który może najlepiej ocenić możliwe zależności i zalecić bezpieczne połączenie terapii.
Mam nadzieję, że te informacje okażą się pomocne, i życzę Pani, aby znaleziona została optymalna i bezpieczna metoda wspomagania Pani snu i samopoczucia.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Co to znaczy, że hydroksyzyny nie stosuje się przewlekle? – odpowiada Dr n. med. Dariusz Pysz-Waberski
- Difenhydramina a skutki uboczne – odpowiada Lek. Grzegorz Nawara
- Co robić z bezsennością u 20-latka? – odpowiada Dr Mieczysław Bakun
- Czy mogę przyjąć Atarax w sytuacji stresowej? – odpowiada Lek. Krystyn Czerniejewski
- Czy można łączyć Betaserc i Hydroksyzynę? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy mogę stosować melatoninę? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Problemy ze snem u 23-latki – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Czy można łączyć Sudafed i lek uspokajający? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy przy zaburzeniach snu mogę stosować Alprazolam? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy można w ten sposób łączyć Hydroksyzynę? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
OYONO NOC. Nowość: trójfazowy preparat na zdrowy sen
Informacja prasowa Dobra wiadomość dla osób mając
Concor Cor - dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne
Concor Cor jest lekiem z grupy beta-blokerów, któr
Część tabletek na sen zawiera niebezpiecznie wysokie stężenie melatoniny
Nowe badania pokazują, dlaczego należy zachować os