Czy ten lek można stosować codziennie?

Witam . Chciałam zapytać czy lek ATARAX można stosować codziennie ? I jak długo można? Czy można jedna CALA tabletkę na noc zażyć? Czy atarax może powodować czasem nierówne bicie serca ? Kiedyś leczyłam się na czestoskurcz nadkomorowy serca ale wszystko było dobrze. I czasami mam nierówne bicie serca i się zastanawiam czy atarax może być tego powodem ? Czy zamiast ataraxu mogę stosować melatonię? Czy można ze sobą mieszać te oba leki ?
KOBIETA, 20 LAT 2 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Odpowiadając na Pani zainteresowanie lekiem Atarax i możliwością jego codziennego stosowania, wyjaśniam, że Atarax, znany również jako hydroksyzyna (substancja czynna, o którą się opiera), jest lekiem o działaniu przeciwhistaminowym, uspokajającym i przeciwlękowy. Może być również stosowany w celu złagodzenia objawów alergii czy jako środek wspomagający sen (https://portal.abczdrowie.pl/atarax-sklad-i-dzialanie-wskazania-przeciwwskazania-dawkowanie-skutki-uboczne ).

Istnieją różne zalecenia co do codziennego stosowania, które zazwyczaj są dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta i rodzaju leczonych dolegliwości. W niektórych przypadkach hydroksyzyna może być przepisywana na noc, aby pomóc w spokojnym śnie, ale dawka i częstotliwość stosowania powinny być zawsze konsultowane z lekarzem.

Jeśli chodzi o Pani pytanie o nierówne bicie serca i możliwy związek z Ataraxem, ważne jest, aby wiedzieć, że choć nie jest to najczęstszy skutek uboczny, hydroksyzyna może wpływać na pracę serca, zwłaszcza w wyższych dawkach lub u osób z wcześniejszymi problemami kardiologicznymi. Jeśli zauważyła Pani jakiekolwiek niepokojące zmiany w pracy serca, zdecydowanie warto o tym porozmawiać z lekarzem, być może przydatna będzie konsultacja z kardiologiem.

Melatonina, będąca hormonem regulującym cykl snu i czuwania, jest inną opcją wspomagającą sen, która może być rozważona (https://portal.abczdrowie.pl/melatonina-na-sen ). Co do zasady, melatonina jest uznawana za środek o mniejszym ryzyku skutków ubocznych, ale decyzja o zmianie leku powinna być również konsultowana z lekarzem, który oceni, czy jest to odpowiedni wybór w Pani przypadku.

W kwestii łączenia Ataraxu z melatoniną, ulotki obu leków nie wspominają o istotnych interakcjach. Jednak ważne jest, aby nie mieszać leków bez uprzedniej konsultacji z lekarzem, który może najlepiej ocenić możliwe zależności i zalecić bezpieczne połączenie terapii.

Mam nadzieję, że te informacje okażą się pomocne, i życzę Pani, aby znaleziona została optymalna i bezpieczna metoda wspomagania Pani snu i samopoczucia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.