Czy ten poziom żelaza jest niepokojący?

Dzień dobry, mam 29 lat, od ok. pół roku pobolewają mnie stawy i mięśnie, niekoniecznie po większym wysiłku. Często bywam też zmęczona, pobolewa mnie wątroba. W badaniu krwi wyszło, że mam podwyższony poziom żelaza, ALT, ASP, ALP w normie, hormony tarczycy też w normie. Ponieważ moje objawy pasują do tych, które przypisuje się nadmiarowi żelaza, chciałabym zapytać, czy poziom 153,4 ug/dl jest niepokojący, może sugerować hemochromatozę i powinnam niezwłocznie udać się do lekarza, czy ze spokojem mogę powtórzyć badanie np. za kilka miesięcy i sprawdzić, czy poziom żelaza we krwi spadnie?

Szanowna Pani,

Oznaczany poziom żelaza jest mocno zależny od aktualnej diety- spożywanych pokarmów. Jeśli przed wykonaniem badania jadła pani np, więcej mięsa może on być podwyższony. Czy zażywa Pani jakieś leki (na przykład antykoncepcja hormonalna) czy stosuje Pani suplementy diety? Często suplementy na przykład przeznaczone dla kobiet planujących ciąże zawierają w składzie żelazo. Nie wiem jaka jest norma akurat w badaniu która Pani wykonywała ale często normy żelaza dla kobiet sięgają 170 ug/dl- w takim przypadku ten poziom mieściłby się w normie. Czy badanie morfologii krwi również jest w normie? Czy było wykonywane USG brzucha oceniające wątrobę? Inne podawane przez Panią objawy- pobolewania stawów i mięśnie niekoniecznie po wysiłku- mogą być związane z innym schorzeniem niż hemochromatoza. Jeśli odczuwa Pani dodatkowo poranna sztywność w drobnych stawach to skierowalabym diagnostykę w kierunku chorób reumatologicznych. Jeżeli bardzo Pani się przejmuje hemochromatoza (czy rodzice lub dziadkowie maja w wywiadzie hemochromatoze?) można rozważyć wykonanie innych badań oceniających gospodarkę żelazem- przed wszystkim TIBC/transferyne i ferrytynę. Można także spokojnie powtórzyć badania za jakiś czas. Pozdrawiam i życzę zdrowia Anastazja Szlauer-Stefańska