Czy ten problem z pępkiem powinien skonsultować z lekarzem?

Witam, pewnego dnia gdy wróciłem do domu z pracy to głównie podczas schylania się czułem ból w okolicach pępka. Później sprawdziłem co tam i zobaczyłem w pępku rope, oczyściłem go patyczkami higienicznymi ale gdy naciskałem mocniej to ropa się nadal wylewała, poszedłem spać, następnego dnia ropy było troszkę mniej za to o niemiłym zapachu, teraz już jest czwarty dzień o ropy już nie ma,bólu żadnego, jedyne co to w pepku widzę coś czerwonego, wklejam zdjęcie https://files.fm/f/ga2m374fcw Co to było/jest? Czy powinienem się niepokoić oraz udać się do lekarza? Dodam że w pracy czasem dość dużo dźwigam oraz mam HpV 16 okolic intymnych jeśli ma to duże znaczenie. Mężczyzna 29lat
MĘŻCZYZNA, 31 LAT 2 tygodnie temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy bardzo za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl.

Niestety sam opis jest niewystarczający do tego, aby stwierdzić co powoduje ten problem. W tej sytuacji należałoby się zgłosić do lekarza. Proponujemy zacząć diagnostykę od wizyty u lekarza rodzinnego lub internisty, którzy pokierują Pana dalszym leczeniem.

Ropa wydzielająca się z pępka może sugerować różne schorzenia. W tym miejscu zwykle zbiera się mnóstwo różnych drobnoustrojów oraz różnych zanieczyszczeń. Możliwe, że doszło do jakiegoś zakażenia i wyciek ropnej wydzieliny jest wynikiem rozwijającej się infekcji. Nigdy nie należy jej lekceważyć, bo może to doprowadzić do groźniejszych powikłań. W wyniku zapalenia pępka, poza ropą mogą pojawić się też inne symptomy, jak nieprzyjemny zapach tych okolic, obrzęk oraz zaczerwienienie pępka. Proces leczenia jest w tym przypadku uzależniony od rodzaju zakażenia. Przeważnie lekarz zleca w takim przypadku stosowanie doustnych antybiotyków. Czasami może być konieczne ich zastosowanie również w postaci maści do nałożenia bezpośrednio na zainfekowaną skórę. Niekiedy taki problem ma związek z przetrwałym moczownikiem. Więcej o tym schorzeniu piszemy w jednym z artykułów dostępnych na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/przetrwaly-moczownik

Aby nie dopuścić do podobnych tego typu infekcji, należy dbać o odpowiednią, codzienną higienę tych okolic z użyciem delikatnych kosmetyków do pielęgnacji ciała.

Warto sprawdzić, jak na podobne tematy odpowiadają specjaliści serwisu: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wydzielina-z-pepka-o-nieprzyjemnym-zapachu-co-to-takiego

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ropa-wydobywajaca-sie-z-pepka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.