Czy ten wynik oznacza kandydozę?

Czy przebywam w tej chwili kandydoze? Wynik candida igm 3,9 norma >11 ujemny i candida igg 50,9 norma > 30 dodatni . Jeśli tak czy może to mieć wpływ na zwyrodnienia kręgosłupa i częste bolące stawy.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wynik przeciwciał w klasie IgM wskazuje na to, że obecnie nie choruje Pani na kandydozę, natomiast podwyższony poziom przeciwciał w klasie IgG pokazuje grzybicę przebytą w przeszłości.

Kandydoza nie powinna mieć wpływu na zwyrodnienia kręgosłupa oraz bóle stawowe – zdarza się to bardzo rzadko, gdyż diagnostyka w tym wypadku nie jest łatwa. W zależności od typu choroby i tego, gdzie się umiejscawia, kandydoza może dawać objawy skórne czy żołądkowo-jelitowe. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/drozdzyca-kandydoza.

W przypadku zakażenia kręgosłupa grzybem Candida, objawy nie są charakterystyczne – najpierw ma miejsce zajęcie przez grzyba skóry lub błon śluzowych, a w konsekwencji osłabienie układu odpornościowego i przedostanie się grzyba do krwi. Gdy zajmuje kręgosłup, pojawia się silny ból, niekiedy dochodzi do uwypuklenia krążka międzykręgowego. W przypadku pojawienia się przepukliny czy dyskopatii trudno jednak w pierwszej kolejności podejrzewać kandydozę, dlatego często mówi się o niemożliwej do ustalenia etiologii chorób kręgosłupa. Więcej o przepuklinie kręgosłupa tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/przepuklina-kregoslupa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.