Czy to dystymia?

Witam! Szukając ostatnio w internecie o przyczynach mojego złego samopoczucia natrafiłem ta tę stronę oraz na chorobę dystymię.

Czytając objawy choroby wydaje mi się, że pasują one do mojej osoby, tzn. odczuwam zmęczenie życiem, mam trudność z podejmowaniem decyzji, niską samoocenę i czuję się beznadziejnie. Nie potrafię odczuwać szczęścia, mam trudności w kontaktach towarzyskich. Nie umiem zainteresować się wykonywanym zajęciem (już po chwili wszytko mi się nudzi) i mam wrażenie, że wciąż marnuję czas, a decyzje które podejmuję są błędne. Czynności, które wykonuję nie przynoszą mi satysfakcji. Zdarza się, że odrabiając lekcje, po prostu siedzę nic nie robiąc (nawet pół godziny), nie mogąc się ni jak zmotywować do działania. Taki stan utrzymuję się u mnie od dwóch-trzech lat, choć są czasem dni, w których mam dobry humor, ale bez powodu w taki dzień może dopaść mnie smutek.

Czy to jest rzeczywiście dystymia? Czy dałoby się jakoś zmienić stan rzeczy w bezpłatny sposób? Chodzi mi tutaj o brak leków i wizyt u psychologa, bo mając 16 lat po prostu nie mam na to pieniędzy.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Postawienie diagnozy jest możliwe wyłącznie na podstawie osobistej rozmowy i badania lekarskiego.

Opisywane przez Ciebie objawy, choć mogą wskazywać na depresję, powinny być widoczne w szerszym kontekście: czy masz np. obecnie jakieś problemy, trudności, które mogłyby powodować pogorszenie samopoczucia, ważna jest Twoja sytuacja rodzinna, a także to, jaki wpływ mają zgłaszane trudności na codzienne funkcjonowanie. Lekarz może zlecić w razie potrzeby niezbędne badania i konsultacje.

Bezpłatną pomoc - lekarską i psychologiczną - uzyskasz w najbliższej poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży.

Serdecznie pozdrawiam