Czy to może być depresja?

Witam!

Mam 30 lat. Od pewnego czasu - 3 miesięcy, czuję że gorzej - moje samopoczucie jest niskie i mam problemy z kontaktami z innymi. Byłam 6 miesięcy temu w szpitalu z diagnozą depresji, lecz teraz czuję się gorzej. Mam problemy z zasypianiem, koncentrację, drżeniem. Rozstałam się z partnerem po roku czasu, bo czułam, że nie mogę być sobą. To mój pierwszy partner.

Jestem jedynaczką i mieszkam sama. Czuję się teraz samotna. Jedynie kontakty nawiązuję z rodziną i koleżanką. Nie wychodzę na zewnątrz, bo kontakty z ludźmi mnie stresują. Właściwie w pracy też czuję się spięta, nie potrafię rozmawiać swobodnie z pracownikami, jestem księgową. Już w dzieciństwie nie nawiązywałam kontaktów z rówieśnikami. Byłam zawsze na uboczu i koleżanki mnie nie lubiły za moje wyniki w nauce. Z rodzicami mam dobry kontakt do dziś, często rozmawiamy przez telefon. Tata był zawsze surowy, więc od dzieciństwa sama musiałam sobie radzić z tym co czułam. Zastanawiam się czy to rzeczywiście depresja skoro nie czuję poprawy. Byłam u 5 psychologów, lecz oni tylko chcieli słuchać, co mi nie odpowiadało.

Witam!

Pani objawy wskazują na depresję. Warto zgłosić się do lekarza psychiatry, który będzie mógł zdiagnozować Pani stan psychiczny. Będzie to także możliwość rozpoczęcia lub zmodyfikowania leczenia farmakologicznego. Depresja może się nasilać i nawracać, dlatego warto skontrolować swój stan psychiczny u lekarza. Była Pani u kilku psychologów, ale bardzo niewiele napisała Pani na temat tych spotkań. W przypadku depresji sama pomoc psychologa może nie wystarczyć. Wskazane jest rozpoczęcie psychoterapii, która pozwoli rozwiązywać problemy psychiczne stojące u podstawy zaburzenia oraz stabilizować sytuację psychiczną. Dlatego warto poszukać certyfikowanego psychoterapeuty w Pani okolicy. W przypadku depresji polecam skorzystanie z terapii poznawczo-behawioralnej, która przynosi stosunkowo szybkie (ok.12-20 sesji terapeutycznych) i trwałe efekty. Może Pani dowiedzieć się, czy w najbliższej poradni zdrowia psychicznego będzie możliwość skorzystania z terapii w ramach ubezpieczenia NFZ. Czasem można zapisać się na taką terapię i bardzo szybko ją rozpocząć. W trakcie oczekiwania na konsultacje polecam korzystanie z telefonów zaufania. Także wsparcie bliskich osób jest bardzo ważne, dlatego warto zwrócić się do nich, np. z prośbą o wspólne wyszukanie specjalisty. Na temat terapii poznawczo-behawioralnej w depresji oraz możliwości samodzielnego wspomagania powrotu do zdrowia polecam książkę: Spokój umysłu J. McQuaid, P. Carmona. Zawiera ona pomocne rady i ćwiczenia, które pozwalają wspomagać proces powrotu do równowagi psychicznej w połączeniu z konwencjonalnymi metodami (leczeniem psychiatrycznym i psychoterapią).

Pozdrawiam

Witam Panią Serdecznie,

Myślę, że przyczyną Pani objawów są utrudnione relacje z ludźmi i być może poczucie osamotnienia.
Wskazana byłaby dla Pani praca terapeutyczna z psychologiem, żeby mogła Pani poprawić relacje z ludźmi i poprawiła swoją jakość życia, do czego panią mocno namawiam.

Życzę Pani wszystkiego najlepszego,
irena.mielnik.madej@gmail.com