Dlaczego od dłuższego czasu zmagam się z depresją?

Od dłużeszego czasu zmagam się z depresją, jest co raz gorzej. Mam też fobię społeczną, która doprowadziła mnie do niej. Zacznę może od początku swojego życia, bo myślę że problem sięga dzieciństwa i dorastania. W sierpniu ukończę 23 lata. Gdy byłem małym dzieckiem ok. 5 lat praktycznie w ogóle nie mówiłem. Na bilansie w wieku 4 lata swierdzonu u mnie zaburzenia mowy. Lekarze straszyli moich rodziców, że powodem tych problemów mogła być choroba mózgu, chcieli dać nawet skierowanie do Warszawy na badania, ale nie doszło do tego. W wieku 6 lat poszedłem do szkoły. Sytuacja się trochę poprawiła, poznałem kilku kolegów, ale nadal miałem problemy z kontaktach z ludźmi. Przez swoje zaburzenia, brak pewności siebie i chorobliwą nieśmiałość byłem obiektem żartów i znęcania się w szkole przez równieśników, nie tylko w postawówce, ale również w gimnazjum i szkole średniej. W wieku 11 lat straciłem ojca, chorował na nowotwór. W nauce byłem zawsze oporny, jechałem przeważnie na samych trójach i dwójkach. W gimnazjum postanowiłem być dobrym uczniem i nawet mi to wyszło. Ukończyłem gimnazjum z średnią powyżej 4,0, jednak mój sposób uczenia był taki, żeby się nauczyć na pamięć i po prostu dostać w klasówki dobrą ocenę. Następnie poszedłem do technikum. Tam już nie byłem dobrym uczniem, jednak bez większych problemów dobrnąłem do ostatniej klasy i zdałem maturę. Następnie przyszedł czas na studia. Jestem na drugim roku i niestety nie zdam tego roku i planuje zmienić kierunek. Nie pracowałem jeszcze nigdy w życiu. Boje się pójść do pracy, bo jestem przekonany, że sobie nie poradzę, tak jak na studiach... Uważam się za życiowego nieudacznika i co raz bardziej zaczynam sobie to uświadamiać. Myślałem, że z wiekiem to przeminie, ale co raz gorzej. Co raz częściej miewam myśli samobójcze, zabierałem się już nawet za pisanie listu pożegnalnego dla rodziny. Jak już napisałem, mam 23 lata i jeszcze nigdy nie miałem dziewczyny. Zawsze byłem nieśmiały i zamknięty w sobie, a już w ogóle w kontaktach z dziewczynami. Nie mam nawet koleżanek z którymi mógłbym utrzymywać kontakty, mam tak na prawdę samych kolegów. Do tego dochodzą straszne kompleksy. Jestem bardzo niski jak na swój wiek, mam 170cm wzrostu i wyglądam na 16-17 lat. Na bilansie w wieku 18 lat wpisano mi do książeczki zdrowia, że mam niedobór wzrostu i wagi. Kontakty z ludźmi pojawiają się nawet w relacjami rodzinnymi. Gdy jestem u kogoś z rodziny na urodzinach czy innej imprezie cały czas siedzę przy stole i nie odzywam się w ogóle. Nie integruje się z nimi, a odzywam się dopiero wtedy jak kto do mnie zagada. Jedyny w miarę dobry kontakt mam tylko ze swoją mamą, siostrą, ciocią (siostra mamy) i ze swoimi przyjaciółmi, z którymi przyjaźnię się od dzieciństwa. Tak poza tym boje się nawiązywać nowe kontakty i integrować się z ludźmi.

Dzień Dobry Panu,

Po zapoznaniu się z tak obszerną Pana relacją, z Pana częściową historią osobistą (dużo wątków) chcę Panu powiedzieć, że faktycznie stany, których Pani doświadcza mogą budzić Pana zaniepokojenie.

I bardzo dobrze, że dzieli się Pan swoją historią, szukając dla siebie pomocy.
Ale czy taka pomoc online miałaby wystarczyć?

Wskazana byłaby dla Pana osobista konsultacja w Poradni Zdrowia Psychicznego, celem ponownej diagnozy oraz podjęcia optymalnego psychoterapeutycznego (komplementarnego) leczenia.

Chcę podkreślić, że pomoc terapeutyczna - specjalistyczna jest Panu niezbędna.
Warto również wiedzieć, że kondycja psychiczna, w jakiej Pan się znajduje, samoistnie nie poprawi się - trzeba pozwolić sobie pomóc. Tym bardziej, że ma Pan w swojej historii przewlekające się nieadekwatne postrzeganie siebie, które domniemam, nie zostało przepracowane...?).

Podsumowując, proszę nie zostawać z tym i w tym samemu i sięgnąć po potrzebną Panu pracę terapeutyczną.

Jestem przekonana, że jest w Panu dużo zasobów, które tylko czekają na odkrycie ich i dzielenie się nimi z Ludźmi.

Z przesłaniem dla Pana Tego, Co jest teraz najbardziej Panu potrzebne,

irena.mielnik.madej@gmail.com tel. 502 749 605