Czy to może być nerwica, czy objawy załamania nerwowego?

Mam pytanie: moja córka ma 13 lat, chodzi do szkoły podstawowej, w tej szkole cały czas jej dokuczają, a ona od 4 miesięcy nie może spać, często leci jej dużo krwi z nosa, mało je i ciągle jest przygnębiona, ma wymioty i biegunkę. Od czego to może być? Boję się żeby nie popadła w jakąś chorobę przez tę szkołę.

Witam!
Problemy w szkole są bardzo poważnymi i trudnymi przeżyciami dla dziecka. Pani córka jest w wieku dojrzewania, dlatego wszystkie trudne sytuacje odbiera bardzo emocjonalnie. Szkoła, w której jej dokuczają może kojarzyć się z lękiem i trudnościami. Stąd też mogą pojawiać się opisane objawy. Warto jednak najpierw udać się z dzieckiem do lekarza pierwszego kontaktu, żeby wykluczyć chorobę somatyczną. Jeśli okaże się, że fizycznie córka jest zdrowa, wtedy zalecana jest wizyta u psychologa.
Warto, żeby Pani dawała jej wsparcie oraz starała się ją zrozumieć. Dla Pani jej problemy mogą wydawać się proste do rozwiązania, ale dla niej to może być przeszkoda nie do pokonania. Dobrze byłby o tym rozmawiać i dawać córce do zrozumienia, że jest Pani gotowa jej pomóc i zareagować na zgłaszane przez nią trudności.
Pozdrawiam