Czy to może być objaw nerwicy natręctw?

Witam, jestem w malzenstwie od 4 lat a w zwiazku 10 lat. Maz od jakichs 2 lat zaczal wykazywac na punkcie pewnych czynnosci fobie, a objawia sie to tym, ze wpada w histerie lek i zlosc krzyczy bije piesciami w sciany jesli cos jerst niezgodnie z jego rutyna czystosciowa. Latem gdy nosze dlugie luzne spodnie robi mi pretensje uznajac ze do nogawek przyczepia sie kurz i to wszystko trafia do domu, gdy przynosze zakupy do domu i dotkne czegos z torby musze myc rece zaraz po kazdym produkcie , bo zaraz reaguje niezadowoleniem i pretensjami, gdy usiadlam pizama w salonie na narozniku maz od razu reaguje tak, ze mam zmienic pizame bo czasem siadam tez tam w ubraniach ktore nosze w ciagu dnia. Jednoczesnie nie ma typowych objaw pedantyzmu nie przeszkadzaja mu brudne talerze czy kubki nie sprzata wszystkiego obsesyjnie raczej sa to pewne punkty ktore wywoluja wscieklosc. Ja dbam o higiene piore swoje rzeczy sprzatam, ale uwazam ze maz przesadza w swoich reakcjach reagujac frustracja gniewem i agresja i jest to uciazliwe w codziennym zyciu...Czy to moze byc nerwica natrectw?

Szanowna Pani,

Zastanawiałabym się czy na zachowanie Pani męża nie ma wpływu pandemia,która początek miała ponad 2 lata temu. Nikt nie zdiagnozuje Pani męża bez rozmowy z nim - warto byłoby go namówić na rozmowę z psychologiem lub psychiatrą. Domyślam się,że trudno jest Pani z reakcjami męża w pewnych sytuacjach. Jeżeli mąż nie będzie chciał skorzystać z pomocy specjalisty, warto by Pani zadbała o wsparcie dla siebie - agresja ze strony męża wpływa na przeżywane przez Panią emocje, poczucie bezpieczeństwa i wewnętrzną stabilizację.

Życzę dużo dobrego.

mgr Małgorzata Ziółkowska

psycholog,psychoterapeuta

www.strefa-ciszy.online