Czy to może mi pomóc zwalczyć problemy ze snem?

Witam od 4lat cierpię na lęki związane ze snem ( mam problem z zasypianiem się, wybudzam się w nocy / nad ranem) W ciągu dnia nie mam żadnych problemów lekowych depresyjnych itd ,brałam różne leki przepisane przez psychiatrów ( hydroksyzyna, nasen, dormikum, trittico, relanium) uczęszczałem także na spotkania z psychoterapeuta przez 5 miesięcy - niestety brak efektów. Ostatnio czytała O terapi poznawczo - behawioralnej - czy jest to nurt który mógły mi pomoc w problemie ?

Witam Panią,

Zaburzenia snu, w tym bezsenność i wybudzanie najczęściej mają podłoże

psychologiczne.

Do najczęstszych przyczyn bezsenności należą stres, przeżywane emocje,

przykre doświadczenia z przeszłości, depresja , zaburzenia nerwicowe,

lękowe i wiele innych.

Pani objawy mogą wskazywać na zaburzenia lękowe.

Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas osobistej

konsultacji po wnikliwym przyjrzeniu się różnym sytuacjom

i wydarzeniom na przestrzeni Pani życia, które doprowadziły

do opisanych zaburzeń.

Powinna Pani jednak wiedzieć, że środki farmakologiczne

nie leczą bezsenności i nie rozwiązują żadnych problemów,

a jedynie pomagają zasnąć.

Jednakże tylko wtedy, gdy się je zażyje.

Poza tym, jeżeli leki nasenne przyjmowane są powyżej 4-6 tygodni, następuje

przyzwyczajenie i rozwija się zjawisko tolerancji – zachodzi konieczność

przyjmowania coraz większych dawek leku aby zasnąć.

Jednocześnie organizm traci umiejętność spontanicznego zasypiania bez leku.

Może też dojść do tego, że szyszynka zacznie coraz mniej wytwarzać melatoniny

w sposób naturalny.

Aby wyleczyć bezsenność i towarzyszące jej zaburzenia, należy poznać dokładnie

naturę Pani problemu, dotrzeć do jego źródeł i na tej podstawie opracować

właściwą metodę terapii.

Zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii.

Terapeuta pomoże Pani uporać się zarówno z objawami jak i przyczynami

zaburzeń bezsenności oraz jej konsekwencjami, dzięki czemu odzyska Pani spokój

i radość życia.

Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,

to zapraszam do kontaktu.

Istnieje możliwość konsultacji online,

np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,

psycholog,

e-mail: psycholog24x@gmail.com

tel. 505 075 298,

https://psycholog24online.pl/

Szanowna Pani,

myślę, że warto spróbować terapii poznawczo-behawioralnej, a szczególnie jej odmiany nazywanej w języku angielskim Cognitive Behavioral Therapy for Insomnia (CBT-I). Jest to jedna z najlepiej przebadanych i najskuteczniejszych metod radzenia sobie z bezsennością przewlekłą. Jej dodatkową zaletą jest brak działań niepożądanych charakterystycznych dla farmakoterapii.

Pozdrawiam i życzę zdrowia

Lech Popiołek