Czy to może mieć jakiś związek z sercem?

Wczoraj późnym wieczorem (ok. 22:30) napiłam się kawy rozpuszczalnej z mlekiem bez laktozy i chwilę później zaczęło mi się kręcić w głowie, nagle poczułam spadek enegii. Po położeniu dalej świat ze mną wirował, musiałam spać prawie na siedząco. Dziś wstałam z bólem w klatce i bez energii. Czy to może mieć jakiś związek z sercem? Dodam, że zdarza mi się pić nawet 5 kaw rozpuszczalnych dziennie. Mam 23 lata.

Dzień dobry,

Wspomniane przez Panią objawy mogą mieć związek z wieloma czynnikami, np. małą ilością snu, nadmiernym przemęczeniem organizmu, silnym napięciem emocjonalnym, odwodnieniem, głodówką czy zbyt wysoką konsumpcją płynów zawierających kofeinę, bądź alkohol, etc. Tradycyjna kawa rozpuszczalna zawiera kofeinę, czyli naturalny środek pobudzający organizm, zaliczany do grupy alkaloidów purynowych. Kofeina powszechnie występuje w licznych produktach spożywanych na co dzień przez zdecydowaną większość populacji. Należą do nich oprócz wspomnianej już kawy, także herbata, kakao i jego przetwory, napoje typu cola, napoje energetyczne oraz dostępne w sklepach ze zdrową żywnością guarana, yerba mate czy orzechy kola. Kofeina jest antagonistą receptorów adenozynowych w mózgu, przez co zwiększa uwalnianie endorfin, poprawia funkcje nerwowo-mięśniowe, wzmaga czujność, żwawość i skupienie uwagi, a także zmniejsza odczuwanie wysiłku podczas wykonywanej pracy oraz ćwiczeń fizycznych. Warto również zwrócić uwagę, iż kofeina jest substancją moczopędną, zwiększającą przepływ moczu, lecz efekt ten jest generalnie niewielki w przypadku małego oraz umiarkowanego spożycia kawy (od 1 do 4 filiżanek w ciągu dnia) i nie ma znaczącego wpływu na objętość wydalanego moczu. Większe dawki kofeiny, równe 9 mg na każdy kilogram całkowitej masy ciała lub przekraczające tę wartość nasilają ryzyko wystąpienia negatywnych skutków ubocznych, takich jak nudności, lęk, bezsenność czy też niepokój. Nie ulega wątpliwości, że konsumpcja kawy o godzinie 22:30 negatywnie wpłynie na jakość snu oraz może powodować ogólne trudności z zasypianiem. Mając na uwadze powyższe informacje, warto zmniejszyć dzienne spożycie kofeiny w ciągu najbliższych kilku tygodni i zaobserwować czy przypadkiem zgłaszane objawy nie ustąpią całkowicie.

Z wyrazami szacunku,
Mgr Mateusz Durbas
Dietetyk Kliniczny i Sportowy
https://mateuszdurbas.pl/
https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/
https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl