Czy w ciąży można stosować te herbaty i kawę?

Czy w ciąży mogę pić kawę, herbatę, zioła i yerba matę? Jeśli tak, to w jakich ilościach i które rodzaje są najbezpieczniejsze? Zdziwiłam się np. że nie powinno się pić herbaty zielonej. Odnośnie pokrzywy informacje są sprzeczne, a o yerba mate w ogóle brakuje wypowiedzi lekarzy
KOBIETA, 30 LAT 2 miesiące temu

Dzień dobry,

W okresie ciąży można pić zarówno herbatę,kawę,yerba mate oraz zioła.

Najważniejsze jest żeby nie przekroczyć dziennej dawki kofeiny.

Według różnych danych zdrowa kobieta w ciąży (bez chorób przewlekłych) może przyjmować między 200 a 300 mg kofeiny dziennie. WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization), dopuszcza spożycie do 300 mg kofeiny dziennie przez kobiety w ciąży.

Przykład ilości kofeiny w poszczególnych ciepłych "napojach "i innych produktach:

- 150 ml kawy parzonej - 180 mg kofeiny.

- 150 ml kawy rozpuszczalnej - 8 mg kofeiny.

- mleczne latte / cappuccino - 126 mg kofeiny w jednej porcji.

- espresso-40 mg kofeiny,

-150 ml czarnej herbaty - 50 mg kofeiny.

- 150mg gorzkiej czekolady - 115 mg kofeiny

- tabletka przeciwbólowa - 60 mg kofeiny

- 1 litr yerba mate -358mg kofeiny

- Herbata parzona przez ok. 5 minut zawiera- 30-45 mg kofeiny, jeśli użyliśmy do jej sporządzenia łyżeczki liściastej herbaty.

- mocna herbata 105 mg kofeiny.

Herbaty,które można pić w ciąży:

- zielona herbata Bancha: zawartość teiny to zaledwie 0,01%.

- Rooibos: nie zawiera w ogóle teiny (niwelowanie mdłości, zawiera cenne dla Pani składniki, np. magnez, wapń, cynk, żelazo, mangan, a dodatkowo jest cennym źródłem kwercetyny i bioflawonoidów).

- Melisa: rozluźnia, działa uspokajająco i wspiera dobry sen. Dodatkowo niweluje bóle głowy, poprawia trawienie i zapobiega mdłościom.

- Rumianek: uspokaja, zapobiega zgadze i niestrawności.

- Mięta pieprzowa: łagodzi mdłości i zapobiega wymiotom.

- Herbata z pokrzywy: wspiera gospodarkę wodną, zapobiegając zatrzymywaniu się wody w organizmie. Dodatkowo reguluje poziom cukru we krwi. Ja jednak jestem zdaniem,że trzeba uważać z piciem tej herbaty ponieważ wypłukuje magnez

-Herbata z kwiatów czarnego bzu: Niweluje zaparcia i problemy żołądkowe.

Bardzo trudno czasami policzyć ilość kofeiny w produktach, które spożywamy w ciągu dnia. W internecie dostępne są kalkulatory,które mierzą ilość kofeiny. Jednakże większość badaczy i w tym ja uważamy,że powinno się w miarę możliwości ograniczyć ilość spożywanej kofeiny...i produkty kofeinowe zamienić na bezkofeinowe.

Jeśli ma Pani więcej pytań,zapraszam do kontaktu.

Pozdrawiam

Położna

Martyna Dudzińska