Czy to może mieć związek z zatokami?

Witam Jestem mężczyzną, mam 25 lat. W maju 2020 roku zacząłem chorować. Głównymi objawami był stan podgorączkowy (37.0), ból głowy oraz mocne osłabienie. Chodziłem do lekarzy pierwszego kontaktu, trwało to od maja do lipca. Przez ten czas dostałem 2 razy Macromax oraz Klabax. Poprawy nie było żadnej, w końcu pod koniec lipca zostałem skierowany do otolaryngologa. Pani doktor stwierdziła przewlekłe zapalenie zatok. Dostałem Metronizadol, Cirrus, Nasonex oraz sinulan forte po których poczułem się dużo lepiej. Po wykonaniu CT zatok i obejrzeniu przez Panią doktor zostałem skierowany na Septokonchoplastyke. 05.10.2020 przeszedłem Septokonchoplastyke w Kajetanach. Po operacji długo nie mogłem dojść do siebie. Objawy które wymieniłem na początku były dużo bardziej nasilone. Dlatego w grudniu 2020 roku poszedłem na wizytę, do Pani która mnie operowała. Dostałem Metypred (miesiąc), antybiotyk z klindamecyną (2 tygodnie, 2 tableki dziennie), bactroban (3 miesiace). Po tych lekach nie odczułem żadnej poprawy. W lutym 2021 poszedłem na kolejną wizytę do tej samej Pani doktor, która mnie operowała, ponieważ objawy nie mijały. Pani doktor stwierdziła, że mam triadę aspirynową. (Jestem uczulony na amoksycyline, nie mogę brać aspiryny). Podczas tej wizyty dostałem: • HydroNasin Ksylitol, 1 saszetka dziennie przez 20 dni • Broncho-Vaxom, 3 miesiące po 10 dni • Flixonase Nasule, 1 raz dziennie 1 opakowanie • Dymista, 1 x dziennie • Sinupret, przez 3 miesiące • Irigasin (Irigasinem, nos płuczę codziennie od czasu operacji) Po około 3 tygodniach zacząłem czuć się coraz lepiej. W czerwcu 2021 znowu byłem u lekarza 1 kontaktu, ponieważ nie czułem się za dobrze, w badaniach krwi wyszło, że mam znaczny niedobór witaminy D3. Po około 2 tygodniach przyjmowania witaminy D3 zacząłem czuć się dobrze. Niestety od początku sierpnia wróciły te same objawy które miałem przed operacją i po. Czyli stan podgorączkowy, ból głowy oraz mocne osłabienie. Na podstawie wyników badań tj. Badania krwi i tomografii (które zaraz pokażę) Pani otolaryngolog ( w innej placówce ) stwierdziła, że w moich zatokach jest minimalny stan zapalny i nie jest on powodem moich objawów. Powiedziała, że to może być od zębów ponieważ mam bardzo duży kamień oraz skierowała do internisty z kalendarzem gorączkowym (2 tyg). Zamierzam na dniach pójść do dentysty, temperatury zapisuję. Jednak nie jestem pewien, żeby to było od zębów, ponieważ nie bolą mnie. Wydaje mi się, że to nadal jest od zatok. Czy rzeczywiście to może być nadal od zatok? (Patrząc na poniższe badania). A jeśli nie to co jeszcze mógłbym wziąć pod uwagę? Jakie badania jeszcze mogę wykonać? Opis badania: Somatom DEFINITION TK zatok przynosowych z rekonstrukcją MPR: Stan po operacji zatok w październiku 2020.
Szerokie, drożne ujścia zatok szczękowych do sitowia (po FESS).
Obustronnie umiarkowane, nieregularne zgrubienia błony śluzowej zatok szczękowych do 5-6 mm, głównie w zachyłkach zębodołowych.
Mierne, odcinkowe zgrubienia błony śluzowej zatok klinowych W tym w okolicy ujścia zatok do sitowia (upośledzenie drożności) oraz zachyłka sitowego lewej zatoki czołowej co powoduje niedrożność w miejscu.
Poza tym zatoki oboczne nosa prawidłowo powietrzne, bez pogrubienia śluzówki i poziomów płynu, ujście prawej zatoki czołowej do sitowia drożne.
Przegroda nosa ustawiona w linii pośrodkowej z lewostronnym kolcem kostnym.
Przerost małżowin dolnych i obrzęk błony śluzowej dolnych przewodów nosowych, z przewagą po str. lewej - zmiany mniejszego stopnia niż w TK z dn. 14-08-2020.
Jamy nosa o zachowanej drożności.
Wnioski:
poprawa po leczeniu operacyjnym w porównaniu do TK z dn. 14-08-2020. Białko C-reaktywne (CRP) - ilościowe (I81) < 0,10 mg/dl metoda immunoturbidymetryczna, analizator ALINITY C, firma Abbott Sód w surowicy (O35) 141 mmol/l metoda potencjometrii pośredniej, analizator ALINITY C, firma Abbott Potas w surowicy (N45) 4,3 mmol/l metoda potencjometrii pośredniej, analizator ALINITY C, firma Abbott Kreatynina w surowicy (M37) 0,9 mg/dl EGFR > 90 ml/min/1,73m^2 Leukocyty 5.62 Erytrocyty 5.60 Hemoglobina 16.60 Hematokryt 47,2% Monocyty 12.6% Odczyn Biernackiego 2 mm/h
MĘŻCZYZNA, 25 LAT ponad rok temu

Skuteczność balonikowania zatok

Balonikowanie zatok to jeden ze sposobów leczenia uciążliwego, ciągle nawracającego zapalenia zatok. Obejrzyj filmik i dowiedz się, jaka jest skuteczność tego zabiegu.

redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty