Czy to może oznaczać HPV?

Mam 19 lat i ostatnio byłam pierwszy raz na wizycie u ginekologa, zrobił mi cytologię odebrałam wyniki i było w nich napisane że mam komórki metaplastyczne oraz metaplazje niedojrzałą ale grupę mam PAPII, na dodatek mam mieć powtórzone badanie za 6 miesięcy, czy mam się martwić, że na coś choruje albo, że mam wirusa HPV?
KOBIETA, 20 LAT 3 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

komórki metaplastyczne i metaplazja niedojrzała w wynikach cytologii mogą brzmieć niepokojąco, ale ważne jest, aby zrozumieć, co te terminy oznaczają. Cytologia jest badaniem przesiewowym służącym do wykrywania zmian przednowotworowych szyjki macicy. Grupa PAP II oznacza zazwyczaj prawidłowy wynik badania cytologicznego, choć obecność komórek metaplastycznych i metaplazji niedojrzałej może wskazywać na konieczność dalszej obserwacji.

Komórki metaplastyczne są rodzajem komórek, które mogą pojawić się w szyjce macicy jako część normalnego procesu regeneracji i naprawy. Mogą one również wskazywać na zmiany reaktywne, na przykład w odpowiedzi na infekcję lub stan zapalny.

Metaplazja niedojrzała oznacza obecność komórek, które ulegają przemianie (metaplazji) w inny typ komórek. Jest to proces, który może być obserwowany w normalnej fizjologii szyjki macicy, ale czasami wymaga monitorowania, aby upewnić się, że nie prowadzi do rozwoju nieprawidłowości.

Podsumowując, grupa PAP II oznacza, że wyniki są w normie, ale obecność komórek metaplastycznych i procesu metaplazji skłoniła lekarza do zalecenia ponownego badania cytologicznego za 6 miesięcy. Jest to standardowa procedura, mająca na celu monitorowanie wszelkich zmian, które mogą wystąpić w tym czasie. Nie ma Pani powodów do zbytniego niepokoju.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/cytologia-grupa-2-charakterystyka-skala-papanicolau-wyniki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.