Czy to może wskazywać na zaburzenie osobowości?

Witam mam 19 lat Od kilku lat ciągle odczuwam ciągły stres nawet jeśli nie mam do niego powodu, często w tym czasie odczuwam zimno i się trzęsę, zdarza się że odczuwam ból w okolicy serca. Często mam pesymistyczne myśli i czegoś się obawiam. Dużo martwię się o swoje zdrowie i doszukuję się różnych chorób. Szybko się denerwuje i łatwo popadam w "dołek" gdy ktoś mnie skrytykuje od razu zbiera mi się na płacz. Bardzo stresują mnie spotkania z obcymi ludźmi i staram się unikać takich sytuacji, gdy mam do kogoś zadzwonić czuje ogromne przerażenie. Na seks praktycznie nie mam ochoty a gdy do niego dojdzie nie odczuwam żadnej przyjemności. Zauważyłam że mało kiedy coś faktycznie mnie rozbawia i na większość wydarzeń reaguje obojętnością. Mam wrażenie że większość osób tylko udaje że mnie lubi i często doszukuje się oznak że za mną nie przepadają. Nie wiem co robić bo coraz bardziej zaczynam się ze sobą męczyć. Czy to jakieś zaburzenie osobowości ?

Witam.

Warto porozmawiać z dobrym psychiatrą który po zebranym wywiadzie oceni opisane objawy i zleci odpowiednie zalecenia aby pomóc Pani w opisanych objawach. Może się zdarzyć, że psychiatra zleci wizytę do psychologa lub psychoterapeuty ale to już zdecyduje na stacjonarnej wizycie lekarz.

Zachęcam do wizyty.

Pozdrawiam

Witam Panią,

Objawy, które Pani opisuje, w tym koncentrowanie się na własnym ciele,

na samopoczuciu, wyszukiwanie kolejnych symptomów

potwierdzających stan chorobowy oraz ciągły lęk o własne zdrowie

wskazują na zaburzenia lękowe, na hipochondrię.

Hipochondria jest silnym zaburzeniem nerwicowym.

Polega na nadmiernej koncentracji na własnym zdrowiu i wysokim

poziomie lęku o swój stan zdrowia oraz błędnym, przepełnionym lękiem

interpretowaniu nawet najmniejszych przypadłości. `

Jednak koncentrowanie się nawet na niewielkich dolegliwościach

powoduje, że lęk o zdrowie i o własne życie narasta i coraz trudniej

go ujarzmić, a to może doprowadzić do kolejnych objawów wywołujących

lęk i niepokój.

Napisała też Pani: ,, Bardzo stresują mnie spotkania z obcymi ludźmi i staram się

unikać takich sytuacji, gdy mam do kogoś zadzwonić czuje ogromne przerażenie.”

Może to sygnalizować rozwijającą się fobię społeczną.

Człowiek, dotknięty fobią społeczną w relacjach z innymi ludźmi

stale doświadcza obezwładniającego lęku i nieustannie przeżywa katusze.

Zdarza się, że nawet wyobrażenie sobie jakiejś sytuacji towarzyskiej

czy nawet zwykłej rozmowy napełnia ogromnym lękiem.

Zaburzenia lękowe, w tym fobia społeczna, nie tylko dezorganizują życie,

ale też przynoszą poczucie niepewności i zagubienia, ograniczają

niezależność, hamują aktywność społeczną i utrudniają normalne funkcjonowanie

w społeczeństwie, zabierając tym samym całą radość życia.

Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas osobistej

konsultacji, po wnikliwym wywiadzie i zbadaniu okoliczności,

które doprowadziły do opisanych zaburzeń.

Dobre rady na portalu raczej nie wystarczą.

Bardzo ważne jest, żeby Pani podjęła psychoterapię, gdyż Pani lęki mogą

Powodować różne dolegliwości a nawet prowadzić do izolacji społecznej.

Aby Pani pomóc, należy dotrzeć do źródeł Pani lęków i na tej podstawie

opracować właściwą metodę terapii.

Dlatego zachęcam Panią do podjęcia odpowiedniej psychoterapii.

Psychoterapia pozwoli Pani uprać się ze stresem i z zaburzeniami lękowymi

oraz spojrzeć na siebie i innych ludzi z odpowiedniej perspektywy,

dzięki czemu odzyska Pani spokój, radość życia.

Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,

to zapraszam do kontaktu.

Istnieje możliwość konsultacji online,

np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,

psycholog,

e-mail: psycholog24x@gmail.com

tel. 505 075 298,

https://psycholog24online.pl/