Czy to może zaburzyć postrzeganie współżycia seksualnego?

Uzależnienie od masturbacji Witam, mam problem z uzależnieniem od masturbacji. Na początku nie było tak źle, ale teraz robię to nawet trzy razy dziennie. Rozmawiałem o tym z psychologiem lecz to właściwie nic nie dało. Czy to może zaważyć na współżycie seksualne? Czy to może zaburzyć postrzeganie współżycia seksualnego?

Dzień dobry, Każde uzależnienie , w tym od masturbacji niesie ze sobą problemy, cierpienie i zaburza, negatywnie wpływa na inne obszary życia. Ważne, że sam pan stwierdził, że jest to już dla pana uciążliwe i chce z tym tematem coś zrobić. Nie jest to rzadka dolegliwość i coraz więcej, coraz młodszych chłopców, mężczyzn się z tym zmaga. Jak najbardziej warto się nie poddawać i leczyć to uzależnienie (bo przypuszczam, że już zaczyna się ono wymykać spod kontroli). Warto poszukać doświadczonego seksuologa, który będzie bardziej uczulony na te delikatne problemy, miał większą wiedzę niż tylko psycholog. Odsyłam też do świetnej książki Michała Pozdała "Męskie Sprawy"- w prosty, a jednocześnie naukowy sposób opisuje także i pana dylematy. Odpowiadając bezpośrednio na pana pytania- tak, uzależnienie od masturbacji może wpływać na współżycie seksualne, na postrzeganie samego stosunku, jak i partnerki. Wpływa też bezpośrednio na pana popęd i podniecenie seksualne, które jest uruchamiane obecnie przez pornografię. Jednak nie wszystko jest przekreślone i może pan dzięki nabyciu wiedzy, przepracowaniu tematu uregulować sobie jeszcze życie seksualne, by czerpać z niego satysfakcję.
Życzę wszystkiego dobrego, pozdrawiam
Agnieszka Fiszer
www.agnieszkafiszer.pl