Czy to normalne, że pojawiło się jasnoróżowe plamienie?

Czy to normalne, że po przyjęciu Trioxalu, Gynazolu w maści dopochwowo i Clotrimazolum również w maści pojawiło się jasnoróżowe plamienie? Mój ginekolog ma wolny termin dopiero na za tydzień, więc chciałabym wiedzieć czy szukać innego, czy jednak może to wystąpić. Biorę też tabletki antykonceptycje hormonalne, czy to może być powód?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

wymienione przez Panią leki, tj. Gynazol, Clotrimazolum i Trioxal, stosowane w leczeniu narządów rozrodczych, nie powinny wywołać takich skutków ubocznych jak krwawienie czy plamienie. Istnieje kilka przyczyn, które mogą powodować wymienione przez Panią objawy, są to np. niedawne (nawet do 6 miesięcy) rozpoczęcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, infekcja, którą obecnie Pani leczy, obecność nadżerki. W związku z tym warto możliwie najszybciej skonsultować się z ginekologiem w celu zgłoszenia wystąpienia opisanych objawów, dzięki temu możliwe będzie przez niego ustalenie przyczyny plamień i ewentualne wykluczenie powstania działań niepożądanych, powodowanych przez przyjmowane leki.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/problemy-z-miesiaczka

https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-przed-okresem-srodek-cyklu-antykoncepcja

https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-przed-okresem-charakterystyka-owulacja-implantacja-objaw-choroby

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.