Czy to prawda, że osoby chwiejne emocjonalnie nie potrafią kochać?

Czy to prawda że osoby chwiejne emocjonalnie (typ impulsywny i typ borderline) nie potrafią kochać? Na ile skuteczne jest leczenie tych zaburzeń?

Dzień dobry,

nie, nie jest to prawda. Osoby takie często są bardzo uczuciowe, jednak z różnych przyczyn mają m.in. utrudnioną zdolność kontroli emocji i z tego powodu obserwuje się u nich skrajne stany emocjonalne - zarówno te pozytywne, jak i negatywne. Brak jest tu stabilności emocji, stąd może takie mity o niezdolności do kochania. Najlepszą metodą terapii jest długoterminowa psychoterapia, która może trwać nawet latami. W niektórych przypadkach pomocne jest także wspomaganie lekami. Terapia to długi, skomplikowany proces, który może prowadzić do znacznej poprawy jakości życia takich osób, jednak skuteczność jest niezwykle trudna do oszacowania. Badania z 2006r. nad skutecznością Terapii Schematu w pracy z pacjentami z zaburzeniem osobowości borderline wykazały, że 3 lata Terapii Schematu prowadziło do "wyleczenia" u ok. 50% pacjentów, a do znaczącej poprawy u ok. 66%. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16754838
Dopiero po ok. roku terapii można zaobserwować czy przynosi ona zakładany skutek.

Pozdrawiam
- Bartosz Piasecki

Psychoterapia zaburzeń osobowości jest często procesem długotrwałym (czasem liczonym w latach). Możliwe jest uzyskanie znaczącej poprawy- czyli stanu, w którym pacjent jest wstanie funkcjonować samodzielnie w satysfakcjonujący dla niego sposób i wchodzić w satysfakcjonujące relacje interpersonalne.

odp na portalu niewiele pomoze,..warto sie temu przyjrzec.... polecam konsultacje u doswiadczonego terapeuty.pozdrawiam serdecznie, Violetta Ruksza