Czy to są głosy psychotyczne?

Dzień dobry. Jest pewien (chyba) problem, który pojawił się po zmniejszeniu dawki neuroleptyku.

Najpierw słyszałem przytłumiony głos w głowie dźwiękowo-psychiczny, który kazał mi iść lub zrobić coś, jednak to trwało kilkanaście sekund. Tydzień później słyszałem w głowie wyraźniej jak jakaś kobieta powiedziała "jak mi się kręci w głowie" a po kilku sekundach jakieś dziecko "jak ja cię lubię". Na jakiś czas te głosy znikły po zwiększeniu dawki leku. Teraz znowu ją zmniejszyłem z powodu jadłowstrętu i słyszę czasem w głowie pojedyncze, bełkoczące słowa, a raz słyszałem głos duszenia kogoś. Czy to są te psychotyczne głosy?

Nie słyszę ich jako czystych efektów dźwiękowych, ale jakby połączenie efektu dźwiękowego z efektem psychicznym. Nigdy tego nie miałem, a wiele razy odstawiałem całkowicie leki.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Opisywane przez Pana objawy mogą wskazywać na obecność omamów słuchowych słownych, nazywanych inaczej "głosami" lub halucynacjami.

"Głosy" mogą być słyszane w głowie lub innej części ciała, można również mieć trudności z odróżnieniem ich od własnych wyobrażeń (opisywane przez Pana  "połączenie efektu dźwiękowego z efektem psychicznym"). Nazywane są wówczas omamami psychicznymi lub omamami rzekomymi.

Omamy, zwłaszcza o charakterze komentującym, wydające polecenia są przykrym i niepokojącym objawem. W takiej sytuacji zmniejszanie dawki neuroleptyku bez konsultacji z lekarzem jest niewskazane.

Z pozdrowieniami