Czy to symptomy depresji?

Witam. Jestem 38-letnim mężczyzną. Pracuję zawodowo, jestem w związku małżeńskim. Od dłuższego czasu zauważam u siebie objawy, chyba depresji. Przeglądałem informacje na temat depresji w internecie i większość objawów pokrywa się z tym, co u siebie zauważyłem. Mam obniżony nastrój, rano źle się czuję, nie chce mi się zupełnie pracować. W pracy zmuszam się do wykonywania wszystkich czynności. Czasem jest tak, że odczuwam wewnętrzny niepokój, jakiś taki strach przed tym, co może się wydarzyć. Drżą mi ręce i nogi, a dokładniej, nie potrafię czasem opanować tego, by nie "tupać" nogami. Nie przeszkadza to pracującym ze mną, ale jest uciążliwe.

Mam też powracające myśli o tym, że nie nadaję się do niczego, że niczego nie potrafię zrobić odpowiednio dobrze, że nie spełniam oczekiwań mojej żony. Jak jestem z synem, to denerwuje mnie jego zachowanie. Czasem wybucham z błahych powodów, które kiedyś nie potrafiły mnie wyprowadzić z równowagi. Mam czasem myśli, że lepiej by było ludziom beze mnie, że chciałbym uciec jak najdalej od tego wszystkiego, zniknąć z życia najbliższych. Myślałem o samobójstwie, ale chyba za bardzo się boję podjąć taki krok.

Kiedyś wcześniej byłem u psychologa, ale skończyło się to na jednej wizycie, bo myślałem, że mi to nie pomoże, że sam będę w stanie sobie poradzić ze swoimi problemami. Zaczyna mi to wszystko bardzo dokuczać, przeszkadzać, czuję się coraz gorzej we wszystkim. Nie wiem czy iść do psychologa, psychiatry, czy zacząć od leczenia u lekarza pierwszego kontaktu? Miałem też badania na bóle brzucha, które mnie męczą praktycznie każdego dnia, ale nic nie wykazały. Zarówno USG, jak i gastroskopia. Co ze mną jest nie tak?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Szanowny Panie,

w swoim mailu opisał Pan wiele bardzo niepokojących objawów, które mogą wskazywać na depresję. Do ustalenia rozpoznania konieczna jest jednak wizyta u lekarza psychiatry, gdyż podobne objawy mogą występować w przebiegu kilku zaburzeń i tylko wizyta u specjalisty może rozstrzygnąć, jaka jest ich przyczyna. Doradzałabym rozpoczęcie postępowania od lekarza psychiatry, w tym przypadku z pominięciem lekarza rodzinnego. Jeśli jest pan ubezpieczony, istnieje wiele możliwości skorzystania z wizyty u psychiatry w ramach Poradni Zdrowia Psychicznego.

Wracając do Pana objawów, to sądzę, że są one na tyle poważne, że nie powinien Pan odkładać wizyty. Nasilony lęk, smutek, niska ocena swojej osoby i dokonań oraz czarne widzenie rzeczywistości uniemożliwiają Panu normalne funkcjonowanie rodzinne, zawodowe i społeczne, w związku z czym kluczowe znaczenie ma niezwłoczne podjęcie leczenia. Bardzo niepokojące są również myśli rezygnacyjne, które pojawiły się ostatnio. Stanowią one dowód na to, że bardzo potrzebna jest Panu pomoc osoby z zewnątrz. Przyczyna męczących Pana dolegliwości fizykalnych (bóle brzucha bez ujawnionej przyczyny internistycznej) ma również prawdopodobnie związek z odczuwanymi przez Pana dolegliwościami ze sfery psychicznej.

Trzymam kciuki za niezwłoczne podjęcie leczenia u psychiatry i szybkie wyzdrowienie!