Czy tomografia komputerowa zatoki przynosowej wykonywana co 3 - 4 miesiące jest szkodliwa dla zdrowia? Czy jest dopuszczalna?

Jestem mężczyzną, mam 59 lat. Jestem po zbiegu usunięcia brodawczaka odwróconego z zatoki nosowej. Lekarz zalecił mi wykonywanie tomografii komputerowej co 3 - 4 miesiące, by monitorować ewentualne odrastanie brodawczaka. Czy wykonywanie tak częstych TK jest w miarę bezpieczne dla zdrowia? Z jaką częstotliwością wykonywanie takich badań jest bezpieczne? Jeśli to możliwe proszę o przesłanie odpowiedzi na adres: akamis@pi.onet.pl Pozdrawiam i dziękuję za informacje.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Niewątpliwie tomografia komputerowa wiąże się z dużym napromieniowaniem promieniami rentgenowskimi.

W Pana przypadku - ważne jest, w jakim okresie czasu należy powtarzać te badania, czy np. 2 razy, czy przez cały rok, czy dłużej. Ponadto bierze się pod uwagę, czy chory więcej może zyskać z wykonania TK, czy też stracić.

Nieraz jest wskazanie i wykonuje się badanie TK głowy i 3 razy w ciągu dwóch tygodni. Wszystko zależy od sytuacji. Jest ogólna zasada, iż niepotrzebnej tomografii się nie wykonuje i w miarę możliwości ogranicza się to badanie do minimum.

Tutaj znajdzie Pan więcej informacji na ten temat.

Serdecznie pozdrawiam!