Czy utrzymywać kontakt z ojcem alkoholikiem?

Czy utrzymywać kontakt z ojcem? Mój ojciec jest alkoholikiem. Dwa lata temu wyjechał za granicę. Mimo rozłąki kontakt był sporadyczny i dotyczył przypominania mi spraw z dzieciństwa albo pytania o zdrowie sąsiadów. Rodziciel podczas każdej rozmowy był nietrzeźwy. Nasze rozmowy mają miejsce co dwa lub cztery miesiące i ograniczają się do pisania na Facebooku. Ogromnie tęsknię za ojcem, lecz mimo to ten kontakt coraz bardziej mnie boli i pogrąża. Liczę na pomocną odpowiedź. Pozdrawiam.

Zastanawia się Pani nad tym, czy utrzymywać kontakt z osobą, która przy każdej rozmowie jest nietrzeźwa, rani Panią emocjonalnie, sprawia ból i pogrąża?
Odpowiedź jest jednoznaczna – należy się chronić i unikać kontaktu z takimi osobami. Jestem przekonana o tym, że na poziomie racjonalnym Pani to wie. Pomieszanie emocjonalne, którego Pani doświadcza utrudnia jednak postawienie zdrowych granic. Być może wystarczy postawić granicę w miejscu – aby nie rozmawiać z ojcem, kiedy jest pod wpływem alkoholu. Może w miejscu – że będzie Pani z nim utrzymywać kontakt, kiedy podejmie leczenie. A może najodpowiedniejszą granicą będzie zerwanie kontaktu z nim. Cokolwiek Pani zdecyduje - ważne, aby zadbała Pani o szacunek dla siebie w relacjach z innymi. W Pani krótkim opisie sytuacji wyraźnie widać, że jest to problemem. Najlepszą drogą byłoby podjęcie przez Panią psychoterapii.

Pozdrawiam
Marta Widera-Kędryna

Witam,
Pisze pani, że tęskni za ojcem, trudno jest zerwać kontakt z kimś, kogo się kocha. Jednakże rozmowa z osobą będącą pod wpływem alkoholu jest robieniem sobie samej krzywdy, ponieważ człowiek "pod wpływem" zupełnie inaczej odbiera otoczenie i swiat. Proszę spróbować zaproponować ojcu leczenie odwykowe, bo postęp choroby może tylko spowodować jeszcze większe Wasze oddalenie.
Pozdrawiam

Witam Panią. Po przeczytaniu tego co Pani napisała najwięcej mojej uwagi jest przy Pani zapotrzebowaniu na pomocną odpowiedź. Pani opis może świadczyć o wewnętrznym rozdarciu. Z jednej strony potrzebuje Pani kontaktu ze swoim ojcem, z drugiej strony ponosi Pani koszty (negatywne konsekwencje) tego kontaktu. Potrzebuje Pani rozstrzygnąć dylemat między dwoma potrzebami - potrzebą bliskości z ojcem a potrzebą bezpieczeństwa. Do tej pory by zaspokoić jakoś potrzebę bliskości musiała Pani za nią zapłacić negatywnymi konsekwencjami. Dotychczasowy kontakt z ojcem zabiera Pani poczucie bezpieczeństwa a to może mieć wpływ na różne obszary Pani życia, ale też na Pani poczucie wartości i samoocenę. Dostrzegam tu pewną szansę. Zakładam, że Pani ojcu na swój sposób zależy na kontakcie z Panią. Ma Pani prawo postawić warunki na jakich ten kontakt może się odbywać. Ma Pani prawo zadbać o swoje bezpieczeństwo. Pani ojciec jeśli jest osobą uzależnioną powinien odbyć odpowiednią terapię (nie może go Pani jednak do tego zmusić). Pani również może skorzystać z bezpośredniego kontaktu z terapeutą specjalistą w dziedzinie współuzależnienia. Mam nadzieję, że to co Pani napisałem jest choć trochę pomocne. Pozdrawiam Panią.