Czy w takiej sytuacji mogę dostać sepsy?

Czy po wyciśnięciu pryszcza mogę dostać sepsy ? Dzisiaj wycinęłam pryszcza odrazu po zrobieniu tego zdezynfekowałam czolo czy jest możliwość , że mogę dostać sepsy ? Po jakim czasie pojawiają się pierwsze symptomy sepsy? Czy jak zdezynfekuj ranę to zawsze uniknę możliwości zakażenia czy nie ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

urazy mechaniczne ropnych wyprysków hipotetycznie mogą doprowadzić do stanu zapalnego skóry i tkanki podskórnej, a jego powikłania – do sepsy. Jednak jest to bardzo mało prawdopodobne, a jeżeli nie wyciska Pani ropnych zmian notorycznie i pamięta o niezbędnej higienie oraz dezynfekcji – wręcz wykluczone. Oczywiście wiele zależy także od rodzaju zmiany – np. zmiany trądzikowe mogą się rozprzestrzeniać bardzo szybko, jeżeli są drażnione, z kolei wyciskanie czyraka może w skrajnych przypadkach prowadzić nawet do zakrzepowego zapalenia żył twarzy czy zapalenia tkanek oczodołu.

Jeśli jest Pani zainteresowana, to więcej informacji odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/czyraki.

Co do sepsy, to jest to stan zapalny wskutek rozprzestrzeniania się patogenów (najczęściej meningokoków czy gronkowca). Objawy przypominają nierzadko grypę – z gorączką czy bólami mięśni. Początkowo trudno odróżnić sepsę od grypy czy przeziębienia, jednak bardzo gwałtowny przebieg i spustoszenie, jakie sieje posocznica w organizmie sprawia, że już po 1-2 dniach można podejrzewać tę właśnie chorobę. Niestety nie sposób precyzyjnie określić ram czasowych, kiedy rozwija się choroba, bo wiele zależy od organizmu – bywa, że choroba w kilka godzin prowadzi do zgonu.

Więcej informacji w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/sepsa-najwazniejsze-informacje.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.