Czy w zaistniałej sytuacji występuje duże ryzyko ciąży?

13 dnia cyklu zsunęła się nam prezerwatywa i została w pochwie. Nie doszło do wytrysku. Ok. 7 h po wzięłam tabletkę Escapelle. Cykle zazwyczaj mam ok. 30-34 dni, zdarzają się też po 28. Od wzięcia tabletki (od 8 dni) mam powiększone i tkliwe piersi, czuję dyskomfort i kłucie na prawym jajniku. Nie wystąpiło żadne plamienie ani krwawienie. Okres za ok. 12 dni. Czy w zaistniałej sytuacji występuje duże ryzyko ciąży? Czy na jajniku mogę czuć pęcherzyk, który nie pękł?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania. Zsunięcie się prezerwatywy często jest problematyczne i stresujące dla partnerów. Zdarza się bowiem, że w takiej sytuacji może dojść do kontaktu nasienia z drogami rodnymi kobiety. Z pytania wynika, że w Państwa przypadku nie doszło do wytrysku. Dla pewności warto jednak wykonać domowy test ciążowy, jaki można zakupić w aptekach czy drogeriach. To najlepszy sposób, aby szybko potwierdzić ciążę. Ma Pani także do wyboru badanie gonadotropiny kosmówkowej. Taki test wykonywany jest w laboratorium i w jego przypadku nie jest konieczne jakieś specjalne przygotowanie.

Wspomniane przez Panią dolegliwości takie jak powiększone i tkliwe piersi oraz dyskomfort i kłucie na prawym jajniku mogą sygnalizować zarówno ciążę, jak i szereg innych schorzeń ginekologicznych czy też zaburzenia hormonalne.

Jeżeli testy wykluczą ciążę, należałoby rozszerzyć diagnostykę o inne badania, aby wykluczyć choroby narządów intymnych. W tym celu warto udać się do ginekologa, który zadecyduje w razie potrzeby o dalszych krokach.

Tymczasem zachęcamy do przeczytania artykułu opublikowanego na portalu abcZdrowie.pl, który zawiera informacje na temat pierwszych objawów ciąży:

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-ciazy-w-pierwszych-dniach-kiedy-i-jakie

Być może przydatne okażą się dla Pani również odpowiedzi ekspertów naszego serwisu na pytania dotyczące zbliżonej tematyki:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zsunieta-prezerwatywa-przy-stosunku

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zsunieta-prezerwatywa-a-ryzyko-zaplodnienia

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zsunieta-prezerwatywa-w-dniach-plodnych

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.