Czy wiercenie bez znieczulenia jest konieczne?

Mam zaplanowane leczenie zęba, jest ubytek. Niestety jest złe dojście do zęba, a dentysta oznajmił, że może będzie potrzebne leczenie kanałowe. Stwierdził, że będzie najpierw wiercić w zębie bez znieczulenia, żeby dowiedzieć się od pacjenta, czy odczuwa on ból, czy ząb jest martwy, czy nie. Czy te wiercenie bez znieczulenia jest konieczne, nie da się tego zrobić bezboleśnie, inaczej? Zdjęcie panoramiczne zostało zrobione.
MĘŻCZYZNA, 46 LAT 3 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

wiercenie w zębie bez znieczulenia to jedna z metod, jaką mogą stosować dentyści, aby zdiagnozować stan zęba. Jednakże istnieją również inne metody diagnostyczne, które mogą pomóc w ustaleniu, czy ząb jest żywy, czy martwy, bez konieczności powodowania bólu u pacjenta.

Dentysta może przeprowadzić dokładny przegląd jamy ustnej i zębów, aby zobaczyć wszelkie widoczne oznaki problemów, takie jak ubytki, pęknięcia czy infekcje wokół zęba.

Mogą być też przeprowadzone testy zimna i ciepła, aby sprawdzić reakcję zęba. Martwe zęby często nie reagują na temperaturę w taki sam sposób jak żywe.

Często korzysta się także z pulp testera. To urządzenie może być użyte do delikatnego przetestowania reakcji nerwu zębowego na niewielki bodziec elektryczny. Zęby, które nie reagują na ten test, mogą być uznane za martwe lub z bardzo ograniczoną żywotnością miazgi.

Zalecamy konsultację z dentystą i omówienie swoich obaw dotyczących zabiegu.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-bolu-podczas-leczenia-zeba

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czasami mimo diagnostyki nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy ząb jest żywy i trzeba spróbować chociaż trochę go nawiercić. Najlepiej umówić się z lekarzem na próbę i od razu zasygnalizować ból gdyby się on pojawił. Lekarz wtedy na pewno poda znieczulenie. Jeśli jednak nie będzie nic bolało, jest to oznaką, że ząb jest martwy i wymaga koniecznie leczenia kanałowego.