Czy wspomagać dietę dla ektomorfika odżywkami?

Witam, mam 16 lat i około 176 cm wzrostu. Moja waga wynosi 60kg, jestem ektomorfikiem. Jem dużo i nic nie mogę przytyć. :/ Zastanawiałem się nad dietą dla ektomorfika (http://www.kfd.pl/ektomorfik-180cm-60kg-rozpisana-dieta-przez-planysuplenet-175244.html). Zamierzam chodzić na siłownię trzy razy w tygodniu. Najbardziej mnie zastanawia czy w moim przypadku będą potrzebne jakieś suplementy typu jakaś kreatyna, odżywki itp. Znajomy mi powiedział, że z samą dietą co najwyżej rzeźbę mogę zrobić. Chciałbym się dowiedzieć, czy odżywki itp. są konieczne, bo wolałbym ich nie stosować, a nie wiem czy trzymając się samej diety + siłownia uda mi się przytyć?

Witam! Do zaproponowanego jadłospisu powinieneś dodać więcej warzyw i uwzględnić owoce np. w posiłku tuż po treningu i na śniadanie. Są to bardzo ważne elementy diety, zwłaszcza dla osób aktywnych fizycznie, u których organizm musi poradzić sobie z większą ilością wolnych rodników wytwarzających się m.in. podczas intensywnego wysiłku. Do walki z nimi wykorzystujemy antyoksydanty obecne przede wszystkim w owocach i warzywach. Nie mam zastrzeżeń co do pozostałych elementów diety, w której znajdują się zarówno zdrowe tłuszcze, białko jak i węglowodany złożone. Wszystkie te elementy są potrzebne, aby Twoja masa mięśniowa ulegała zwiększeniu, a tym samym podwyższała się Twoja masa ciała.

Jeśli chodzi o odżywki - nie jestem ich zwolenniczką, myślę, że na początku wystarczy częsty trening siłowy połączony z odpowiednią dietą. Na efekty należy jednak poczekać kilka miesięcy. Pamiętaj również o bieżącym uzupełnianiu płynów - w ciągu dnia pij minimum 2 l wody + w dni kiedy uprawiasz sport dodaj do tego około 1,5 l płynów. Pozdrawiam serdecznie, mgr inż. Aleksandra Kilen-Zasieczna