Witam. Zaburzenia lekowe jako takie nie powodują chorób somatycznych, nie zagrażają życiu, choć oczywiście towarzyszą im objawy somatyczne, które są bardzo nieprzyjemne. Stwierdzenie, że stres powoduje zaburzenia lekowe jest prawdą, ale też sporym uproszczeniem, gdyż przyczyny zazwyczaj są złożone. Należą do nich poza stresem predyspozycje genetyczne, czynniki osobowościowe, problemy ze zdrowiem fizycznym, zażywanie środków psychoaktywnych. Każdy człowiek doświadcza stresu i lęku, ale nie każdy cierpi na zaburzenia lekowe. Mówimy o nich wtedy, kiedy lęk i objawy z nim związane utrudniają lub znacznie uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie. Sam lęk jest jednak potrzebny, informuje nas m.in. o niebezpieczeństwie i pozwala się chronić. W procesie leczenia ważne jest aby dotrzeć do głębszych przyczyn. Można to zrobić w procesie psychoterapii, bo o ile leki łagodzą objawy, o tyle psychoterapia ma za zadanie sięgnąć głębiej i odkryć przyczyny zaburzenia oraz pomóc rozwiązać je u źródła. Pozdrawiam - Małgorzata Mróz, tel. 661 033 392
e-mail m.mroz@psychoterapeuta-slask.pl

0

Dzień dobry,

Zaburzenia lękowe dotyczą sfery psychicznej człowieka, niewiele mają więc wspólnego z wspomnianymi przez Pana dolegliwościami o charakterze przede medycznym (biologicznym). Oczywiście stan psychiczny ma bezpośrednie przełożenie na stan fizyczny człowieka i odwrotnie, wobec czego nie ulega wątpliwości, że oba te stany nawzajem się przenikają i mogą mieć na siebie wzajemny - pozytywny bądź negatywny - wpływ.

Choroba Alzheimera polega na zwyrodnieniu komórek mózgowych odpowiedzialnych za pamięć i orientację, a wśród czynników zwiększających prawdopodobieństwo jej wystąpienia wyróżnia się m.in.: starszy wiek, cukrzycę, posiadanie członka rodziny z tą samą chorobą, niskie wykształcenie - trudno więc uznać by zaburzenia lękowe miały cokolwiek wspólnego z ryzykiem zachorowania. Podobnie jest z zawałem oraz udarem - istotnymi czynnikami ryzyka są: nadciśnienie tętnicze, wysoki cholesterol, cukrzyca, zła dieta, palenie papierosów, nadwaga i otyłość oraz długotrwały stres, przy czym jest mało prawdopodobne, ten ostatni czynnik mógł samodzielnie wywołać wspomniane przez Pana choroby/dolegliwości u zdrowego człowieka.

Podsumowując - zaburzenia lękowe są problemem zdrowia psychicznego, podczas, gdy choroba Alzheimera, udar i zawał są przede wszystkim problemem zdrowia fizycznego.

Pozdrawiam
Maciej Rutkowski

https://abovo.bialystok.pl/

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty