Czy zespół Aspergera i choroba afektywna dwubiegunowa może występować jednocześnie?

Dzień dobry, chciałbym się dowiedzieć czy mozna miec Zespol Aspergera i Chorobe afektywna dwubiegunowa jednoczesnie? To jest mozliwe? Z gory dziekuje za odpowiedz.

Zespoł Aspergera jest zaburzaniem całościowym o podłożu neurologicznym. Pomimo inteligencji pozostającej na poziomie normy, osoby na niego cierpiące maja poważne trudności w obszarze inteligencji emocjonalnej, komunikacji i w funkcjonowaniu społecznym. ChAD jest zaburzeniem cyklicznym polegającym (w dużym uproszczeniu) znacznie obniżonym lub podwyższonym funkcjonowaniu, napędzie i nastroju. Teoretycznie jest możliwe wystąpienie obydwu u jednej osoby. Jednak diagnostyka różnicowa objawów powinna być bardzo rzetelna i dokładna, gdyż niektóre nich mogą się powtarzać lub być pochodna innych trudności (np obserwowany smutek i wycofanie społeczne może być związany z trudnościami komunikacyjnymi i społecznymi, a nie endogennymi). Zachęcam zatem do dopytania swojego lekarza prowadzącego.