Czy zjedzenie zepsutego jogurtu mogło zaszkodzić dziecku?

Dzień dobry, Jestem w 13 tygodniu ciąży, wczoraj wypiłam ok 200g jogurtu pitnego owocowego który okazał się być zepsuty, lekko gazowany. Data ważności była poprawna. Czy może stać się coś dziecku? Objawów innych jak ból brzucha i suchość w gardle brak, nie wiem czy te objawy to z nerwów czy nie.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie, sądzę, że nie ma Pani powodu do obaw – proces pasteryzacji sprawia, że przetwory mleczne nie powinny stanowić zagrożenia dla zdrowia. Jeżeli data ważności nie została przekroczona, to niewykluczone, że jogurt przechowywany był w złych warunkach, a jego smak może oznaczać, że z jogurtu ulatnia się duża ilość dwutlenku węgla.

To nie powinno spowodować żadnych poważnych konsekwencji poza ewentualną niestrawnością. Szczególnie niebezpieczne mogą być produkty, które nie zostały poddane obróbce, czyli warzywa lub owoce, które zaczęły się psuć czy mięso oraz jego przetwory (kiełbasa, wędliny itd.). Takim produktom należy przyglądać się szczególnie uważnie, zwłaszcza podczas ciąży.

Być może zainteresuje Panią ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/szkodliwe-bakterie-zyja-w-jedzeniu-nawet-pol-roku.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.